Trwa ładowanie...
d39dltf

Słubice: wspólne posiedzenie komisji ds. integracji europejskiej Sejmu i Bundestagu

W Słubicach odbyło się w środę wyjazdowe posiedzenie komisji integracji europejskiej Sejmu i komisji do spraw Unii Europejskiej Bundestagu - poświęcone sytuacji gospodarczej w obszarze przygranicznym i współpracy transgranicznej.

Share
d39dltf

Uczestnicy spotkania mówili m.in. o wewnętrznym bezpieczeństwie i swobodnym przepływie siły roboczej. B. premier Tadeusz Mazowiecki z pewnym ubolewaniem powiedział, że Niemcy, które traktujemy jako adwokata naszego wstąpienia do Unii Europejskiej, opowiadają się za 7-letnim okresem przejściowym. Jeżeli swobodny przepływ siły roboczej jest jednym z czterech filarów wolności w Unii, to nas tego prawa się pozbawia - mówili także inni uczestnicy obrad.

Irena Boruta z ministerstwa pracy i polityki społecznej proponuje zamiast okresu przejściowego wprowadzenie klauzul ochronnych. Funkcjonowałyby one w momencie, gdyby po poszerzeniu UE nastąpiła masowa migracja w poszukiwaniu pracy. Tego boją się Niemcy i Austria. W myśl tej klauzuli wydawane byłyby zezwolenia na pracę. Niemiecka komisja ds. Unii Europejskiej opowiada się jednak za szybkim poszerzeniem wspólnoty z zachowaniem okresów przejściowych. (aka)

d39dltf

Podziel się opinią

Share
d39dltf
d39dltf
Więcej tematów