Polska"Słownik damsko-męski"

"Słownik damsko-męski"

Satyryczne rysunki Andrzeja Mleczki
dotyczące relacji między kobietą a mężczyzną można będzie oglądać
od środy w warszawskiej galerii artysty. Wystawa, zorganizowana
przez sekretariat Magdaleny Środy - pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i
mężczyzn, jest połączona z ogólnopolską kampanią społeczną "Czas
na równe traktowanie".

Sfinansowana przez unijny fundusz Phare kampania, zainicjowana Magdalenę Środę, ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że kobiety i mężczyźni powinni mieć zapewnione równe traktowanie we wszystkich dziedzinach życia - pracy, domu, życiu społecznym. Powiększone plakaty z rysunkami Mleczki pojawią się na przystankach i billboardach w całej Polsce.

Każda z pań może sobie powiesić mój rysunek wykonany w ramach "Słownika damsko-męskiego" nad kuchnią. Oczywiście po to, by przypominać swojemu mężowi o wspólnych prawach i obowiązkach - żartował Andrzej Mleczko podczas wtorkowego wernisażu.

Obecna na uroczystości Magdalena Środa przyznała, że była przerażona, kiedy zrodził się pomysł, by to właśnie Mleczko promował akcję "Czas na równe traktowanie". Nie byłam do końca pewna, czy nie jest on męskim szowinistą. Teraz myślę, że nawet jeśli nim jest, to jego wspaniałe poczucie humoru i talent stanowi świetną przykrywkę - powiedziała. Zawsze podkreślałem: gdybym był kobietą, byłbym feministką - skomentował słowa Środy artysta.

Na wystawie można zobaczyć humorystyczne rysunki, których głównymi bohaterami są mężczyźni i kobiety. Jeden z nich przedstawia dwóch mężczyzn zaganianych przez diabła do piekła. "Nie przypuszczałem, że molestowanie kobiet w pracy to taka poważna sprawa" - mówi jeden z nich.

Inne przedstawiają np. kobietę i mężczyznę w strojach supermana, mijających się w locie, albo mężczyznę z czaszką w dłoni, który parafrazując słowa Hamleta mówi: "Bić albo nie bić - oto jest pytanie".

Kampania "Czas na równe traktowanie" obejmuje kilka elementów: spotkania z kobietami wiejskimi, kolportowanie ulotek o organizacjach feministycznych, oplakatowanie polskich miast rysunkami Mleczki. Z okazji Dnia Ojca zaplanowano pikniki, podczas których będzie się rozmawiać o patriarchacie i funkcjonowaniu kobiet i mężczyzn w rodzinie. Ogłoszony zostanie także konkurs fotograficzny na temat równości obu płci.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)