Trwa ładowanie...
słowacja
28-02-2004 16:55

Słowaccy Romowie domagają się zwolnienia zatrzymanych


Parlament Romów na Słowacji zaapelował w
sobotę do rządu o zwolnienie z aresztu wszystkich Romów,
zatrzymanych w ostatnich dniach za rozboje i włamania do sklepów.

Słowaccy Romowie domagają się zwolnienia zatrzymanychŹródło: AFP
d3wf3is
d3wf3is

Romowie zapowiedzieli, że w razie niespełnienia ich żądań przeprowadzą blokadę autostrad i przejść granicznych w trzech największych województwach; bratysławskim, bańsko-bystrzyckim i koszyckim (żadne z nich nie graniczy z Polską).

Przedstawiciele Romów nie chcieli ujawnić, kiedy to nastąpi. "Żeby rząd nie miał czasu ściągnąć na nas wojska" - powiedział ich reprezentant Jozef Czervenak.

Parlament Romów oczekuje także wycofania policji i wojska z osad cygańskich oraz zbadania, "czy interwencje policjantów były adekwatne do sytuacji".

Przedstawiciele ludności cygańskiej zamierzają zbierać podpisy pod petycją o anulowanie ustawy zmieniającej zasady udzielania zasiłków z pomocy socjalnej. Zaapelowali do swoich ziomków na świecie, aby pikietowali ambasady Słowacji.

d3wf3is

"Nie pozwolimy na łamanie prawa" - oświadczył rzecznik MSW Boris Azaltovicz, poproszony o komentarz do zapowiedzi blokowania przez Romów dróg i przejść granicznych. Zapewnił, że nie odnotowano żadnych skarg na interweniujących policjantów; w ocenie ministerstwa działali oni odpowiednio do sytuacji. Dodał, że osoby zatrzymane mogą - jeżeli mają powód - wystąpić do sądu o zwolnienie z aresztu.

Rzecznik poinformował, że w izbach zatrzymań i aresztach pozostaje 195 Romów, ponad połowa z nich to kobiety. Nie wykluczył, że w wyniku dochodzeń nastąpią dalsze aresztowania.

Fala rabunków w sklepach i supermarketach spożywczych w kilku miejscowościach wschodniej i środkowej Słowacji rozpoczęła się przed tygodniem. Romowie twierdzili, że nie mają co jeść; zasiłki z pomocy socjalnej, wypłacane w tych dniach według nowych zasad, były zwykle połowę niższe od dotychczasowych. Rozboje powstrzymano, gdy w regiony zamieszkane przez Cyganów rząd skierował duże oddziały policji, które wspiera wojsko.

Na Słowacji, liczącej 5,4 mln ludności, jest około 400 tys. Romów, większość z nich od dłuższego czasu nie ma pracy. Wielu jest zadłużonych u swoich współziomków lichwiarzy.

d3wf3is
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wf3is
Więcej tematów