Trwa ładowanie...

Zabrze. Teatr Nowy zyskał nowy blask. Będzie wygodniej dla aktorów i widzów

Dobiega końca remont Teatru Nowego w Zabrzu, Dzięki inwestycji poprawi się znacznie komfort korzystania z obiektu.
Share
Teatr Nowy w Zabrzu zyskał nowy wygląd.
Teatr Nowy w Zabrzu zyskał nowy wygląd.Źródło: UM Zabrze
d36nc9s

Teatr Nowy w Zabrzu remontowany jest od lata ubiegłego roku. Od strony północnej dobudowano część pomagającą tworzyć nowe dekoracje oraz usprawniono komunikację pomiędzy pomieszczeniami technicznymi a sceną, montując specjalny, funkcjonalny podnośnik. W nowej części znalazły się pomieszczenia przeznaczone na garderoby dla aktorów, pomieszczenia charakteryzatorni oraz pomieszczenia socjalne. Poprawiono też drogi ewakuacyjne z balkonu teatru, wykonano nowe instalacje bezpieczeństwa przeciwpożarowego; przywrócono funkcjonalność balkonu – zamontowano nowy podest, wykładzinę, fotele i balustrady.

Wszystkie prace w obiekcie nadzorował wojewódzki konserwator zabytków. Do wykonania pozostały już tylko drobne kosmetyczne poprawki oraz malowanie w części zabytkowej teatru. Prace powinny się zakończyć na przełomie stycznia i lutego.

Na realizację projektu Zabrze pozyskało unijne dofinansowanie w wysokości ponad 5 mln 332 tys. zł. Projekt przewidywał m.in. dobudowę trzykondygnacyjnej bryły, małej Sceny z widownią na 80 osób oraz udostępnienie widzom balkonu widowni.

d36nc9s

Zabrze. Chwalebna historia Teatru Nowego

Teatr Nowy w Zabrzu założony został w 1959 roku. Od początku odgrywał znaczącą funkcję kulturotwórczą i edukacyjną. W trakcie ostatnich 62 lat przygotował ponad 220 premier, w tym autorów śląskich (m.in. Albina Siekierskiego, Stanisława Bieniasza, Stanisława Piskora). W zabrzańskim teatrze pracowało lub z nim współpracowało wielu najlepszych aktorów scen śląskich, uhonorowanych Złotymi i Srebrnymi Maskami, regionalną nagrodą przyznawaną najwybitniejszym twórcom teatralnym. Współpracowało z nim także wielu znanych reżyserów, scenografów i muzyków

W 1974 roku Teatr Nowy uhonorowany został Złotą Odznaką “Zasłużonego w rozwoju województwa katowickiego”. Jako pierwszy teatr w Polsce wyróżniony został także Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Od 2000 teatr jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej “Rzeczywistość przedstawiona”.

d36nc9s

Obostrzenia i powrót do szkół. Adam Niedzielski zdradza plan

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36nc9s

Podziel się opinią

Share
d36nc9s
d36nc9s
Więcej tematów