Trwa ładowanie...
d3gtu8a

Tychy. Miasto wspomoże przedsiębiorców, którzy ucierpieli przez koronawirusa. Na co będą mogli liczyć?

Firmy, które zostały objęte zakazem lub znaczącymi ograniczeniami w prowadzeniu działalności m.in. restauracje, siłownie, czy kluby fitness, mogą liczyć na pomoc miasta. Do odwołania będą zwolnione z należnych miastu opłat czynszowych i dzierżawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miasto pomoże przedsiębiorcom poszkodowanym przez koronawirusa.
Miasto pomoże przedsiębiorcom poszkodowanym przez koronawirusa. (UM Tychy)
d3gtu8a

Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, podpisał zarządzenie dotyczące wsparcia dla wynajmujących lub dzierżawiących lokale użytkowe będące w zasobach gminy. Przedsiębiorcy do odwołania zostaną całkowicie zwolnieni z opłat czynszowych i dzierżawy. - Zdaję sobie sprawę, że przedstawione propozycje nie rozwiążą wszystkich problemów przedsiębiorców, ale liczę, że choć trochę pomogą im przetrwać ten trudny okres i stanąć na nogi – powiedział prezydent.

O zwolnienie z czynszu lub opłat za dzierżawę mogą ubiegać się działające w Tychach firmy, których płynność finansowa pogorszyła się w związku z pandemią. Dowodem na pogorszenie sytuacji ma być - potwierdzone w składanym wniosku - zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług danego podmiotu (w ujęciu ilościowym lub wartościowym) w ciągu dwóch kolejnych miesięcy w odniesieniu do porównywalnego okresu rok wcześniej.

Za media trzeba płacić

d3gtu8a

Zwolnienia z czynszu lub opłat będą dotyczyć wyłącznie opłat czynszowych, a nie np. opłat za media, kosztów utrzymania nieruchomości oraz podatku VAT, a przypadku lokali w obiektach wspólnot mieszkaniowych - kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz wpłat na fundusz remontowy.

Dla podmiotów prowadzących niepubliczne szkoły, przedszkola i żłobki, ulga ma dotyczyć okresu, za jaki podmiot ten nie otrzymał dotacji celowej z budżetu miasta.

Tychy są kolejnym śląskim miastem, wprowadzającym ulgi dla dotkniętych kryzysem firm. Na podobny krok zdecydowały się m.in. władze Katowic, ogłaszając Pakiet Przedsiębiorcy, który będzie obowiązywał przez miesiąc. Przewiduje on m.in. zwolnienia z czynszów w miejskich lokalach, możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości i 50-procentową obniżkę opłaty za wywóz i odbiór odpadów.

Tłit - Magdalena Sroka i Szymon Hołownia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3gtu8a

Podziel się opinią

Share
d3gtu8a
d3gtu8a
Więcej tematów