Śląskie. Teatry łączą siły, bo chcą przezwyciężyć regionalne uprzedzenia
Teatr Śląski w Katowicach i sosnowiecki Teatr Zagłębia nawiązały bliską współpracę. W ten sposób chcą przyczynić się do przezwyciężenia podziałów między Śląskiem i Zagłębiem Dąbrowskim.
30.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Zależy nam, by szukać tego co nas łączy, a nie dzieli. Wierzymy, że teatr powinien spełniać istotne funkcje społeczne. Nie tylko prezentować wysokiej jakości ofertę kulturalną, ale też budować wspólnotę, zwracać uwagę na lokalne problemy, tworzyć przestrzeń otwartą. Teatr posiada niezwykłą umiejętność budowania wspólnoty – jego istota polega na wspólnym przeżywaniu, wspólnym uczestnictwie w żywej kulturze – mówi dyrektor Teatru Zagłębia, Iwona Woźniak.
W ramach wspólnego projektu "Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie" do końca roku zaplanowano dwa projekty, słuchowisko muzyczno-dokumentalne oraz wymianę spektakli między teatrami.
Słuchowisko zostało osadzone w lokalnych, przedwojennych tradycjach muzycznych i będzie emitowane m.in. w "15" czyli tramwaju łączącym Sosnowiec i Katowice. Do realizacji audycji zostali zaproszeni muzycy związani z oboma regionami: Hańba!, Śląsk Folkowy, Fanga Zbuntowany Śląsk oraz aktorzy katowickiego i sosnowieckiego teatru. Premierowy przejazd tramwaju, w którym będzie można wysłuchać słuchowiska, odbędzie się 11 października o godz. 17:00 z przystanku pod Teatrem Śląskim. Tramwaj zawiezie widzów do Teatru Zagłębia na gościnny spektakl w reżyserii Roberta Talarczyka – "Piąta strona świata". Przedstawieniem z Zagłębia, które zagości w Teatrze Śląskim 19 grudnia, będzie "Korzeniec" w reżyserii Remigiusza Brzyka.
- Mamy nadzieję, że dzięki nawiązaniu do lokalnej kultury i historii, zbudujemy w mieszkańcach Śląska i Zagłębia pozytywne poczucie tożsamości i dumy z tradycji wspólnego regionu – wyjaśnia Iwona Woźniak