PolskaŚląsk zmaga się ze skutkami ulewnego deszczu

Śląsk zmaga się ze skutkami ulewnego deszczu

Część gmin województwa śląskiego nadal zmaga
się ze skutkami ulewnego deszczu i podtopień. Alarm
przeciwpowodziowy obowiązuje nadal w powiecie
cieszyńskim dla gmin Cieszyn, Zebrzydowice, Haźlach, Dębowiec,
Strumień, Goleszów oraz powiecie pszczyńskim w gminie Suszec.
Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje natomiast od środy w
powiecie wodzisławskim i raciborskim.

Jak poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, stany alarmowe wód były w czwartek o godz. 8.00 rano nadal przekroczone na Odrze w Olzie (o 66 cm), Krzyżanowicach (o 115 cm) i Miedoni (o 30 cm), natomiast ostrzegawcze - na Wiśle w Goczałkowicach (o 7 cm), w Jawiszowicach (o 60 cm), na Odrze w Chałupkach (o 52 cm) oraz na Olzie w Cieszynie (o 12 cm).

W rejonie pszczyńskim największe podtopienia spowodowane deszczem wystąpiły na terenie gminy Suszec, gdzie wójt wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego.

W sołectwie Kozielice wody silnie wezbrały i wystąpiły z koryt. Zalane zostały budynki mieszkalne i gospodarcze oraz grunty rolne. W Radosławicach, Suszcu, Kryrach, Studzionce i Brzeźcach zostały podtopione budynki mieszkalne i zalane grunty rolne. Uszkodzone zostały przepusty pod drogami oraz powstały wyrwy w nawierzchniach dróg pokrytych asfaltem. Na czwartek zaplanowano działania związane z dalszym pompowaniem i usuwaniem skutków opadów.

Obecnie sytuacja jest stabilna, cieki wodne powróciły do swych koryt, a poziom wód gruntowych systematycznie opada.

Na terenie powiatu wodzisławskiego w miejscowości Gołkowice wylała rzeka Piotrówka. W rejonie miejscowości Godów w wyniku rozlania rzeki Olzy zalana została przepompownia wody przemysłowej oraz część obszarów pól uprawnych i nieużytków.

W Marklowicach Górnych, Kończycach Małych i Zebrzydowicach zalanych zostało ok. 53 zabudowań, głównie wzdłuż lewego brzegu rzeki Piętrówki. Prowadzono ewakuację ok. 30 osób (jednak część odmówiła ewakuacji i pozostała na miejscu). Zalany został też cmentarz i pobliskie zabudowania parafii.

Według wstępnego szacunku dokonanego przez wójta gminy Zebrzydowice - ogółem w gminie woda zalała około 7,5 km kw. gruntów. Rzeka na odcinku Kończyce - Zebrzydowice (centrum miejscowości) opada, kumulacja fali zalewowej opuściła teren powiatu przez Marklowice Górne.

W województwie nadal są wyłączone dwa odcinki szlaków kolejowych z powodu podmycia wodą torowisk: na odcinku Cieszyn- Goleszów wprowadzono zastępczą komunikację autobusową, a na odcinku Cieszyn-Marklowice wprowadzono objazd przez Zebrzydowice- Petrowice w kierunku Czeskiego Cieszyna.

Z powodu opadów zagrożona zalaniem była główna nastawnia na Stacji PKP w Żywcu. Jednak strażacy zdołali wypompować wodę z piwnic i uratować nastawnię. W nocy ze środy na czwartek z powodu zalewania torowiska wodami opadowymi na szlaku kolejowym Żywiec - Łodygowice ograniczono prędkość przejazdu pociągów do 20 km na godzinę.

W pozostałych powiatach odnotowano pojedyncze interwencje, polegające głównie na wypompowywaniu wody z budynków. Straż pożarna w związku zagrożeniem powodziowym odnotowała w sumie 347 interwencji, w których udział wzięło 76 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, czyli 247 strażaków oraz 260 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej - ponad 1200 strażaków.

Źródło artykułu:PAP
powódźskutkiśląsk
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)