Ruda Śląska. Dawniej służył do wytopu stali, nowa rola wielkiego pieca
Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej zwyciężył w plebiscycie na Śląską Lokację Filmową 2021 r. Otrzymał aż 50 proc. wszystkich głosów.
W zorganizowanym już po raz drugi przez Instytucję Filmową Silesia Film oraz Silesia Film Commission konkursie wzięło udział ponad 50 obiektów i lokacji z 24 miejscowości województwa śląskiego. Spośród wszystkich zgłoszonych lokacji komisja w składzie Joanna Macha - scenografka (m.in. "Córki dancingu", "Pokot", "Podatek od miłości"), Michał Śliwkiewicz – kierownik produkcji ds. lokacji ("Zimna wojna", "Ja teraz kłamię", "Wspomnienie lata") oraz Anna Szrama – zastępca dyrektora IF Silesia Film i Patrycja Młynarczyk – szefowa Silesia Film Commission, biorąc pod uwagę m.in. unikatowość i wyjątkowe walory filmowe zgłoszonych lokacji, wybrała pięć finałowych miejsc i obiektów.
Ruda Śląska Wielki Piec z tytułem Najlepszej Lokacji Filmowej
Były to: Pałac Dietla w Sosnowcu, Rynek w Cieszynie, Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, Osiedle A w Tychach i przystań kajakowa w tym mieście.
W wyniku internetowego głosowania najlepszy wynik i tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021 uzyskał Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej, na który oddano 1062 głosy, czyli aż 50 proc. wszystkich.
Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przed seansami filmowymi w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach.
Wielki Piec wzniesiony został na terenie Huty Pokój w Rudzie Śląskiej w 1968 r. Wybudowano go 19 metrów od miejsca, w którym stoi obecnie, a następnie przesunięto do obecnej lokalizacji. Operację przesuwania obiektu ważącego 1780 ton uznano za jeden z największych sukcesów technicznych huty i była to jedna z pierwszych tego typu operacji w Europie. Wtedy też Wielki Piec zadebiutował na dużym ekranie: materiał z przeniesienia pieca znalazł się w Polskiej Kronice Filmowej z 1968 r.