Trwa ładowanie...

Protest w Katowicach. Ratownicy medyczni wyszli na ulice. Padły gorzkie słowa

Przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach protestują ratownicy medyczni. Domagają się nie tylko wyższych płac, ale zmiany systemu. - Pracujemy po 200-400 godzin miesięcznie.

Protest ratowników medycznych w Katowicach Protest ratowników medycznych w Katowicach Fot: Karol Świerkot
d38u75k
d38u75k

O godz. 9 przed Urzędem Wojewódzkim w Katowicach rozpoczął się protest ratowników medycznych. Pracownicy pogotowia ratunkowego domagają się nie tylko lepszych płac, ale zmiany systemu.

Protest ratowników medycznych w Katowicach

W proteście bierze udział około setki ratowników. Zablokowali ulicę Jagiellońską, w ruch poszły wuwuzele, kołatki, gwizdki. Hasła, zamiast wykrzykiwać, wypisali na transparentach. Wśród przechodniów rozdawali ulotki, które mają uświadomić zwykłych ludzi, którym często niosą pomoc, jak wygląda ich sytuacja.

Nie zabrakło gorzkich słów. Jak przyznają sami ratownicy, czują się jak frajerzy. "Czas pandemii bohaterzy, po pandemii już frajerzy", to jedno z haseł, które doskonale oddaje nastroje wśród ratowników.

Źródło: Karol Świerkot,
Protest ratowników medycznych w Katowicach

Protest w Katowicach. Postulaty ratowników medycznych

Zwracają uwagę, że są najmniej licznym zawodem medycznym w Polsce. Liczbę wszystkich ratowników określają na około 14 tys. To powoduje, że są przepracowani. Wyliczają, że średnio ratownik medyczny pracuje 200-400 godzin w miesiącu, a często i więcej.

d38u75k

Niestety, zdaniem protestujących nie przekłada się to na zarobki. - Podstawowe wynagrodzenie ratownika medycznego wynosi 1600-2200 zł netto. A podejmujemy decyzje dotyczące zdrowia i życia ludzi, za które ponosimy odpowiedzialność - argumentują.

Ratownicy zwracają też uwagę na problem systemowy. Zawód, który wykonują nie ma statusu służby tak jak np. ma to miejsce w przypadku strażaków czy policjantów.

- Pomimo, że też dbamy o bezpieczeństwo obywateli, narażamy swoje zdrowie i życie, nie przysługują nam właściwe świadczenia i zabezpieczenia. Musimy pracować do 65 roku życia, czy w takim wieku będziemy w stanie ratować zdrowie i życie?

Dodają, że w wielu miejscach ratownicy zastąpili lekarzy. Wymieniają, że pracują m.in. na SOR-ach, dyspozytorniach, zespołach transportowych.

d38u75k

Protest ratowników medycznych w Katowicach potrwa do godz. 12.

Bezpieczeństwo nad wodą. Ratownik tłumaczy, jak zachowywać się, gdy zastanie nas burza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d38u75k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38u75k
Więcej tematów