Trwa ładowanie...
d43n39u

Chorzów. Było zielono, będzie betonowo. Radni dali ”zielone światło” do budowy osiedla przy Parku Śląskim

”Zielone płuca Śląska” czyli jeden z największych parków miejskich Europy, od 70 lat jest miejscem kultury i wypoczynku dla mieszkańców Śląska i tych przybyłych z innych części kraju. Nieraz była o nim mowa – a to ze względu na ciekawy koncert, narodziny uroczego zwierzaka w chorzowskim ZOO, czy nowe atrakcje w Śląskim Wesołym Miasteczku. Tym razem powód jest zupełnie inny.
Share
Osiedle ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie parku
Osiedle ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie parkuŹródło: Green Park Silesia
d43n39u

Dwa lata debat, wiele głosów sprzeciwu, setki próśb i jedna decyzja: „tak” dla budowy osiedla przy ul. Targowej 4 w Chorzowie, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Śląskiego. Podczas czwartkowej sesji, radni Chorzowa zgodzili się by firma Green Park Silesia zbudowała osiedle na terenach dawnego OPT.

Jak uważają przedstawiciele spółki, najkorzystniejszym sposobem na zagospodarowanie tego terenu będzie nowoczesne osiedle, które pozwoli wyeliminować negatywne oddziaływania na park. Czym one dokładnie są, nie wiadomo. Wiadomo jednak, że tam gdzie teraz rosną drzewa ma pojawić się osiem budynków mieszkalnych.

I mimo, że dyskusja podczas sesji była długa i ożywiona ostatecznie zapadła decyzja o wyrażeniu zgody na budowę. Za było 13 radnych, przeciw 9. Uznano, że w mieście przybędzie mieszkańców, a co za tym idzie wzrosną dochody z podatku PIT. Może i przybędzie ludzi, bo mieszkań ma być ponad 300…ale zdecydowanie ubędzie drzew, które trzeba będzie wyciąć. Ma ich zniknąć prawie 100.

d43n39u

Nocne czochranie. Bieszczadzkie żubry w akcji

Wniosek dot. budowy spółka Green Park Silesia złożyła we wrześniu 2020 roku. Przez ten czas trwało przyjmowanie uwag i opinii do wniosku. Także wiele uwag mieli sami radni, m.in. dotyczyły problemu z przyłączeniem sieci kanalizacyjnej na tym terenie, co może negatywnie wpłynąć na obszar. Dyskusja z sesji przeniosła się do internetu – włączyli się w nią zarówno ludzie spoza Chorzowa, jak i lokalni społecznicy.

”Teren budowy osiedla w otulinie Parku Śląskiego znajduje się w takim miejscu, że katowickie wodociągi i Miejski Zarządu Ulic i Mostów nie skomunikują tego z istniejącymi sieciami” – zabrał głos w dyskusji w mediach społecznościowych Tomasz Szpyrka, dyrektor ds. Eksploatacji Basenów i Sprzedaży Usług w Katowickich Wodociągach S.A.

d43n39u

”Wraz ze społecznikami z całego regionu będziemy dążyć do tego, by radni chorzowskiej Rady Miasta byli rozliczeni za podjęcie decyzji o wyrażeniu zgody na budowę w bezpośrednich granicach Parku Śląskiego. Obawiam się, że wywierana jest na nich odgórna presja - jak np. w przypadku Ruchu Chorzów. Nie zwalnia ich to jednak z odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Będziemy walczyć o park do końca” – przyznaje Artur Żurek, jeden z chorzowskich społeczników, organizator cichego marszu w obronie parku.

Głosowanie radnych nie przesądza jeszcze o budowie osiedla mieszkaniowego przy ulicy Targowej 4. Jest to jednak pierwszy krok, który otwiera drogę deweloperowi do realizacji zaplanowanej inwestycji. Potrzebne jest jeszcze stworzenie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43n39u

Podziel się opinią

Share
d43n39u
d43n39u
Więcej tematów