Bieruń. Mural przypomni o dramatycznym strajku górników
Mural upamiętniający strajk w kopalni "Piast" w jego 40. rocznicę jest już gotowy. Powstał na ścianie bloku na osiedlu Granitowa.
Autorami projektu muralu, który powstał na bocznej ścianie czteropiętrowego bloku mieszkalnego w pobliżu kopalni, są Marta Piróg i Marek Grela, tworzący pracownię Czary-Mury. Artyści do tej pory wykonali murale Zofii Nałkowskiej i Ryszarda Riedla w Tychach oraz malunek we Wrocławiu, upamiętniający Sylwestra Chęcińskiego i bohaterów jego trylogii filmowej o Kargulach i Pawlakach. W październiku "Czary-Mury" wybierają się do Warszawy, gdzie stworzą mural z okazji 100-lecia urodzin trenera Kazimierza Górskiego.
Bieruń. Mural upamiętni strajkujących górników
"Mural z ceramicznym węglem upamiętniający 40. rocznicę strajku Solidarności w kopalni Piast, już niedługo zagości na jednej z bieruńskich ścian. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że możemy w taki sposób uczestniczyć w kultywowaniu pamięci o naszej śląskiej historii. Tak ważnej historii" - czytamy w poście zamieszczonym na facebookowym profilu duetu Czary-Mury jeszcze przed zakończeniem prac.
Mural w Bieruniu przedstawia trzech górników dzielących się opłatkiem. Malowidło przedziela biało-czerwona flaga. W dolnym prawym rogu widnieją kaski górnicze, które nawiązują do tablicy upamiętniającej strajkującą załogę. Na muralu znajduje się też sama kopalnia "Piast", a całość w oryginalny sposób dopełnia węgiel wykonany przez Martę Piróg z ceramiki.
Mural powstał z inicjatywy władz Bierunia, a honorowy patronat nad nim objął Krystian Grzesica, burmistrz miasta, który jest członkiem komitetu organizacyjnego obchodów 40. rocznicy strajku w kopalni "Piast". Zleceniodawcą jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a sponsorem, w dużej mierze, Śląski Urząd Marszałkowski, który przyznał granta Śląskiemu Centrum Wolności i Solidarności.