Trwa ładowanie...

Skutkiem Brexitu może być konflikt o terytorium. Unia tylko podgrzewa atmosferę

Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej, a nierozwiązaną kwestią pozostaje Gibraltar, który jest terenem spornym między Brytyjczykami a Hiszpanami. Propozycja rozwiązania sytuacji może mieć fatalne skutki.

Skutkiem Brexitu może być konflikt o terytorium. Unia tylko podgrzewa atmosferęŹródło: PAP/EPA, fot: Andy Rain
d277kka

Unijni politycy chcą, by wynegocjowane ustalenia dotyczące Brexitu nie były stosowane automatycznie w przypadku Gibraltaru. Sugerują, że zgodę na nie powinna wyrazić także Hiszpania. Na reakcję nie trzeba było długo czekać.

– Zjednoczone Królestwo pozostanie nieprzejednane jak zawsze i twarde jak skała w sprawie Gibraltaru – powiedział Boris Johnson minister spraw zagranicznych w rządzie Theresy May, cytowany przez "Wprost".

Również Fabian Picardo, szef ministrów rządu Gibraltaru ocenił, że propozycja Brukseli jest do nie do zaakceptowania. Nazwał ją wręcz "haniebną". Według BBC to Hiszpanie lobbują za takim rozwiązaniem.

d277kka

Mieszkańcy Gibraltaru oczekują wsparcia ze strony rządu brytyjskiego. Nie chcą być "zastraszani" przez Hiszpanię. Co ciekawe jednak, nie chcą także wychodzenia z Unii. W trakcie referendum przeciw opuszczeniu Unii było aż 96 proc. Gibraltarczyków.

Gibraltar jest brytyjskim terytorium zamorskim na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. Sprzymierzone wojska angielskie i holenderskie zajęły Gibraltar w czasie wojny o sukcesję hiszpańską w 1704 roku. Na mocy traktatu pokojowego w Utrechcie w 1713 roku, Gibraltar został przekazany Wielkiej Brytanii „na wieczność".

Mieszkańcy Gibraltaru dwukrotnie odrzucili w referendach z 1967 i 2002 roku możliwość przejścia terytorium pod hiszpańską jurysdykcję. W 2006 roku Gibraltar otrzymał nową konstytucję, rozszerzającą autonomię wewnętrzną.

źródło: Wprost

d277kka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d277kka
Więcej tematów