Trwa ładowanie...
djvo5b3

"Skrawek nieba" - film o prymasie Wyszyńskim

Film dokumentalny "Skrawek nieba" oraz książkę
"Skrawek nieba albo o ojcu i królu" zaprezentowano w poniedziałek
w warszawskim kinie Muranów z okazji zakończenia Roku Prymasa
Tysiąclecia.

djvo5b3
djvo5b3

Po projekcji z gośćmi zebranymi w kinie Muranów spotkał się m.in. Andrzej Seweryn - występujący w filmie jako aktor, który odwiedza Prudnik, jedno z miejsc uwięzienia prymasa Wyszyńskiego. Aktor jest znany m.in. z wcześniejszej roli w filmie "Prymas, trzy lata z tysiąca" Teresy Kotlarczyk, w którym wcielił się w postać kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Aktor przyznał, że nie wahał się wystąpić w filmie dokumentalnym poświęconym prymasowi.

_ Pan Wieczyński poprosił mnie o współpracę nad filmem o prymasie Wyszyńskim i to mi wystarczyło. Nie miałem żadnych, najmniejszych nawet wątpliwości, że trzeba się przyłożyć do sprawy_ - powiedział Andrzej Seweryn.

W filmie "Skrawek nieba" aktor jest zapraszany na wędrówkę do miejsca uwięzienia prymasa przez popularnego dominikanina o. Jana Górę. Prymas Wyszyński był więziony w Prudniku przez rok bez wiedzy mieszkańców miasta. Fakt ten - według producentki filmu Julity Świercz - stał się dla prudniczan impulsem do walki o pozytywny wizerunek miasta oraz refleksji nad dziedzictwem prymasa.

djvo5b3

W filmie prymas Wyszyński jest wspominany m.in. przez Marię Okońską z Instytutu Prymasowskiego, która przez wiele lat była jedną z jego najbliższych współpracowniczek, oraz współwięźnia prymasa ks. Stanisława Skorodeckiego.

Inicjatorem powstania filmu był o. Jan Góra. Scenariusz napisali Jan Grzegorczyk i Rafał Wieczyński, który także wyreżyserował "Skrawek nieba". Wieczyński jest znany m.in. z wcześniejszej realizacji nagradzanego obrazu fabularnego "Naprawdę krótki film o miłości, zabijaniu i jeszcze jednym przykazaniu". (iza)

djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj