PolskaSkarb Państwa stracił 9,5 mln na pustych butelkach

Skarb Państwa stracił 9,5 mln na pustych butelkach

Nawet 9,5 mln złotych mógł stracić Skarb Państwa na działalności dwóch nieistniejących już firm z okolic podłódzkiego Zgierza, zajmujących się recyclingiem odpadów szklanych. Według policji, firmy zutylizowały tylko "na papierze" ponad 63 tys. ton odpadów szklanych, za które ich importerzy nie zapłacili tzw. opłaty produktowej.

19.12.2006 13:15

Policjanci poszukują dwóch b. prezesów tych firm 48-letniego łodzianina i o dwa lata starszego mieszkańca województwa zachodniopomorskiego. Obaj prawdopodobnie odpowiedzą za poświadczanie nieprawdy w wystawianych fakturach. Grozi za to do 8 lat pozbawienia wolności - poinformowała rzeczniczka łódzkiej policji, nadkom. Magdalena Zielińska.

Według niej, zgodnie z przepisami przedsiębiorcy wprowadzając na polski rynek produkty w opakowaniach szklanych, zobowiązani są co roku poddać je procesowi odzysku lub recyclingu. W przypadku niewywiązania się z niego płacą właściwemu Urzędowi Marszałkowskiemu tzw. opłatę produktową.

Procedurą nie zajmują się bezpośrednio sami przedsiębiorcy - zwyczajowo zlecają to innym spółkom, zwanym organizacjami odzysku. Według ustaleń policji, dwa zakłady z terenu powiatu zgierskiego, w tym jedna z hut szkła, zajmujące się recyclingiem, nawiązały w latach 2004-2005 współpracę z kilkoma takimi spółkami, oferując im usługi w zakresie utylizacji odpadów szklanych.

Prezesi obu firm w wystawianych przez siebie dokumentach potwierdzali wykonanie usługi. Z dokumentów obu firm wynika, że wzięły one na siebie obowiązek utylizacji ponad 63 tys. ton odpadów, faktycznie go nie wykonując, a w większości przypadków, w ogóle nie pobierając odpadów. Tylko w jednym przypadku odpady zostały zabrane od producenta i zakopane w starym basenie niezgodnie z przepisami - wyjaśniła Zielińska.

W wyniku działalności firm dochody państwa z tytułu opłaty produktowej zostały uszczuplone o blisko 9,5 mln zł. Policjanci zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową obu niedziałających już firm i poszukują ich prezesów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)