Skąd budowniczowie Stonehenge wzięli gigantyczne kamienie? Zagadka rozwiązana
Zagadka Stonehenge rozwiązana. Wiadomo już, skąd wzięły się gigantyczne kamienie. Najnowsze odkrycie potwierdziło wcześniejsze domysły.
30.07.2020 19:42
Stonehenge to jedna z najsłynniejszych budowli megalitycznych w Europie, którą można podziwiać w Wielkiej Brytanii. Strzeliste głazy z piaskowca pochodzą z epok neolitu i brązu.
Najnowsze badania na temat Stonehenge, których wynik opublikowano w czasopiśmie "Science Advances", wykazały, że wszystkie sarseny (gigantyczne kamienie) o wysokości około 7 m i wadze 20 ton każdy pochodzą z jednego miejsca. Odkrycie to wywołało wśród naukowców prawdziwy dreszczyk emocji.
Okazało się, że gigantyczne kamienie, z których składa się Stonehenge, pochodzą z miejsca oddalonego zaledwie o 25 km.
Skąd budowniczowie Stonehenge wzięli gigantyczne kamienie?
Naukowcy wskazali miejsce, skąd pochodzą kamienie, z których zbudowany jest Stonehenge. BBC cytuje słowa Susan Greaney z English Heritage. "Możliwość określenia obszaru, z którego budowniczowie Stonehenge pozyskiwali swoje materiały około 2500 lat przed naszą erą, niesie prawdziwy dreszczyk emocji" – powiedziała.
Rozmiar kamieni pozwalał sądzić, że nie mogą one pochodzić ze zbyt daleka. Teraz badania pokazały, że pozyskano je z terenu oddalonego o 25 km od miejsca, gdzie postawiono gigantyczną kamienną budowlę.
Określenie źródła kamieni ze Stonehenge było możliwe dzięki temu, że powrócił rdzeń, usunięty podczas wykopalisk archeologicznych w 1958 roku. Jak podaje BBC, 89-letni naukowiec, Robert Phillips, który był przed laty zaangażowany w te prace, w minionym roku przekazał ich część archeologom, którzy obecnie prowadzą badania dotyczące Stonehenge.
To z kolei umożliwiło analizę składu chemicznego rdzenia. I jak się okazało, ma on ten sam skład chemiczny, co sarseny w West Woods, na południe od Marlborough. To pozwala sądzić, że właśnie stamtąd pochodzą kamienie Stonehenge.
Profesor David Nash z Uniwersytetu w Brighton, który kierował badaniami, a którego cytuje BBC, powiedział: "To było naprawdę ekscytujące wykorzystać naukę XXI wieku do zrozumienia neolitycznej przeszłości i wreszcie odpowiedzieć na pytanie, nad którym archeolodzy debatują od wieków".