Skąd budowniczowie Stonehenge wzięli gigantyczne kamienie? Zagadka rozwiązana

Zagadka Stonehenge rozwiązana. Wiadomo już, skąd wzięły się gigantyczne kamienie. Najnowsze odkrycie potwierdziło wcześniejsze domysły.

Zagadka Stonehenge rozwiązana
Zagadka Stonehenge rozwiązana
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

Stonehenge to jedna z najsłynniejszych budowli megalitycznych w Europie, którą można podziwiać w Wielkiej Brytanii. Strzeliste głazy z piaskowca pochodzą z epok neolitu i brązu.

Najnowsze badania na temat Stonehenge, których wynik opublikowano w czasopiśmie "Science Advances", wykazały, że wszystkie sarseny (gigantyczne kamienie) o wysokości około 7 m i wadze 20 ton każdy pochodzą z jednego miejsca. Odkrycie to wywołało wśród naukowców prawdziwy dreszczyk emocji.

Okazało się, że gigantyczne kamienie, z których składa się Stonehenge, pochodzą z miejsca oddalonego zaledwie o 25 km.

Skąd budowniczowie Stonehenge wzięli gigantyczne kamienie?

Naukowcy wskazali miejsce, skąd pochodzą kamienie, z których zbudowany jest Stonehenge. BBC cytuje słowa Susan Greaney z English Heritage. "Możliwość określenia obszaru, z którego budowniczowie Stonehenge pozyskiwali swoje materiały około 2500 lat przed naszą erą, niesie prawdziwy dreszczyk emocji" – powiedziała.

Rozmiar kamieni pozwalał sądzić, że nie mogą one pochodzić ze zbyt daleka. Teraz badania pokazały, że pozyskano je z terenu oddalonego o 25 km od miejsca, gdzie postawiono gigantyczną kamienną budowlę.

Określenie źródła kamieni ze Stonehenge było możliwe dzięki temu, że powrócił rdzeń, usunięty podczas wykopalisk archeologicznych w 1958 roku. Jak podaje BBC, 89-letni naukowiec, Robert Phillips, który był przed laty zaangażowany w te prace, w minionym roku przekazał ich część archeologom, którzy obecnie prowadzą badania dotyczące Stonehenge.

To z kolei umożliwiło analizę składu chemicznego rdzenia. I jak się okazało, ma on ten sam skład chemiczny, co sarseny w West Woods, na południe od Marlborough. To pozwala sądzić, że właśnie stamtąd pochodzą kamienie Stonehenge.

Profesor David Nash z Uniwersytetu w Brighton, który kierował badaniami, a którego cytuje BBC, powiedział: "To było naprawdę ekscytujące wykorzystać naukę XXI wieku do zrozumienia neolitycznej przeszłości i wreszcie odpowiedzieć na pytanie, nad którym archeolodzy debatują od wieków".

Mazowsze z dwiema stolicami? Radosław Fogiel: Mamy różne rozwiązania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)