ŚwiatSilne trzęsienie ziemi na Sumatrze - zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Sumatrze - zagrożenie tsunami

Indonezyjska agencja sejsmologiczno-meteorologiczna ogłosiła czwarte już w ciągu doby ostrzeżenie o tsunami, w związku z kolejnym trzęsieniem ziemi u zachodnich wybrzeży wyspy Sumatra.

Silne trzęsienie ziemi na Sumatrze - zagrożenie tsunami
Źródło zdjęć: © AFP

13.09.2007 | aktual.: 13.09.2007 19:17

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/trzesienie-ziemi-w-indonezji-6038708812194433g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/trzesienie-ziemi-w-indonezji-6038708812194433g )
Trzęsienie ziemi w Indonezji

W czwartek rano (w nocy z środy na czwartek czasu polskiego), w dzień po najsilniejszym w tym roku na Ziemi trzęsieniu na indonezyjskiej wyspie Sumatra, ten sam region nawiedziły kolejno po sobie dwa nowe trzęsienia, z których pierwsze, silniejsze miało moc 7,9 stopnia w skali Richtera.

Oba czwartkowe trzęsienia, podobnie jak potężne trzęsienie ze środy, spowodowały zniszczenia i ofiary w ludziach. Wg pierwszych doniesień, zginęło w czwartek co najmniej sześć osób.

Dwudniowa seria trzęsień budzi szczególną grozę ze względu na pamięć po podobnym, ale jeszcze silniejszym kataklizmie sprzed prawie trzech lat, który wystąpił w tym samym regionie świata w okresie Bożego Narodzenia, siejąc za pośrednictwem wielkich fal tsunami w wielu bliskich i dalekich krajach śmierć na nieznana skalę. Łączną liczbę jego ofiar ocenia się na ok. 230 tys. osób.

Po obu czwartkowych trzęsieniach indonezyjska agencja sejsmologiczno-meteorologiczna ogłaszała ostrzeżenie o fali tsunami. Niezależnie od niej podobny alert ogłosiła Japońska Agencja Meteorologiczna, która wydała ostrzeżenie o fali tsunami dla czterech krajów nad Oceanem Indyjskim - Indonezji, Australii, Indii i Sri Lanki.

Japończycy ostrzegli, że w ciągu godziny po pierwszym, bardzo silnym trzęsieniu "niszczące tsunami regionalne" może zagrozić leżącym nad Oceanem Spokojnym wybrzeżom indonezyjskich wysp Sumatra i Jawa oraz należącym do Australii Wyspom Kokosowym, a w okresie do trzech godzin również wszystkim wybrzeżom należących do Indii Wysp Andamańskich i Nikobarów.

Pierwsze informacje o nowym czwartkowym trzęsieniu nadeszły tuż przed godziną 2:00 w nocy czasu polskiego z położonego w sąsiedztwie Sumatry, na południowym cyplu Półwyspu Malajskiego Singapuru, gdzie również dały się odczuć silne wstrząsy. Sygnały te potwierdziły od razu władze indonezyjskie, podając siłę wstrząsów na 7,7 stopnia w otwartej skali Richtera i określając centrum wstrząsów na południową część wielkiej wyspy Sumatra.

Zaraz potem amerykański Instytut Geologiczny (U.S. Geological Survey - USGS), monitorujący sytuację sejsmiczną na całym globie, podał, że pierwsze czwartkowe trzęsienie, następujące w 14 godzin po groźnym trzęsieniu środowym, miało moc 8,0 stopnia (po korekcie - 7,9 stopnia), co oznacza, że było tylko nieco słabsze od środowego, ocenianego na 8,4 stopnia.

Epicentrum pierwszego czwartkowego trzęsienia znajdowało się stosunkowo płytko, na głębokości ok. 10 km w skorupie ziemskiej, o 189 km na północny zachód od Bengkulu i 224 km na południowy wschód od miasta Padang na Sumatrze.

W ok. dwie godziny po pierwszym czwartkowym trzęsieniu indonezyjska agencja sejsmologiczno-meteorologiczna odwołała ostrzeżenie o fali tsunami, trzecie już w ciągu ostatniej doby, by wkrótce potem ogłosić jeszcze jedno, czwarte już ostrzeżenie, w związku z kolejnym, drugim już w czwartek trzęsieniem ziemi, tym razem u zachodnich wybrzeży wyspy Sumatra, położonej na zachodnim skraju archipelagu indonezyjskiego.

Równocześnie władze lokalne poinformowały o znacznych zniszczenia w położonym blisko epicentrum silniejszego czwartkowego trzęsienia mieście Padang na Sumatrze, gdzie zawaliło się wiele budynków, w tym część szpitala. Wiadomości o zniszczeniach nadchodzą także z 300-tysięcznego miasta portowego Bengkulu.

Wg indonezyjskich ekspertów, kolejne, drugie w czwartek a czwarte w ciągu 24 godzin trzęsienie miało siłę 6,7 stopnia w skali Richtera, a jego centrum znajdowało się na głębokości 46 km w skorupie ziemskiej.

Wg działającego w skali globu amerykańskiego instytutu USGS, był to kolejny wstrząs wtórny po potężnym trzęsieniu ze środy, mający siłę 5,9 stopnia w skali Richtera.

Pełny bilans ofiar serii trzęsień jest na razie trudny do określenia. W środę zginęło co najmniej 10 osób, a około 100 zostało rannych - podawały dotąd indonezyjskie media.

U.S. Geological Survey poinformował, że środowe trzęsienie było prawdopodobnie najsilniejszym w tym roku tego typu zjawiskiem na naszym globie i skorygował ocenę siły tego trzęsienia, ocenianego początkowo na 7,9 stopnia w skali Richtera, do 8,4 stopnia.

Według amerykańskiego instytutu, pierwszy, najsilniejszy z dwudniowej serii wstrząs nastąpił w środę o godzinie 13:10 czasu polskiego, a epicentrum znajdowało się na Oceanie Indyjskim u południowo-zachodnich wybrzeży Sumatry na głębokości 30 kilometrów, w odległości 130 kilometrów na południowy zachód od nadmorskiego miasta Bengkulu i 620 kilometrów na północny zachód od Dżakarty.

Wkrótce potem zanotowano wstrząs wtórny o sile 6,6 stopnia, którego epicentrum znajdowało się 76 km na północny zachód od Bengkulu na południowej Sumatrze, na głębokości 18 km.

26 grudnia 2004 roku wywołane wstrząsem o sile 9,1 w skali Richtera tsunami u zachodnich wybrzeży Sumatry spowodowało śmierć co najmniej 230 tysięcy ludzi w Indonezji oraz na Sri Lance, w Indiach, Myanmarze i Tajlandii. Pod względem liczby ofiar była to druga co do wielkości katastrofa sejsmiczna od początku XX wieku - po trzęsieniu ziemi w rejonie chińskiego miasta Tangszan w prowincji Hebei w 1976 roku, kiedy to mogło zginąć nawet 750 tys. ludzi.

Źródło artykułu:PAP
indonezjatrzęsienie ziemitsunami
Zobacz także
Komentarze (0)