Trwa ładowanie...
d4loo5f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sikorski: uchylenie przez parlament Ukrainy ustawy językowej - błędem

Uchylenie przez ukraiński parlament ustawy o podstawach polityki językowej dającej przywileje mniejszościom narodowym, zwłaszcza Rosjanom, było błędem - powiedział w środę w rozmowie z CNN minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Radosław Sikorski
Radosław Sikorski (PAP/EPA, Fot: Tamas Kovacs)
d4loo5f

Nowy "rząd Ukrainy powinien dobitnie zasygnalizować mniejszościom etnicznym, że są mile widziane i że jest dla nich miejsce w nowym (polityczno-prawnym) porządku. Ukraina jest ponadto członkiem Rady Europy i podpisała się pod prawną ochroną etnicznych mniejszości - zaznaczył w wywiadzie szef polskiej dyplomacji.

Na pytanie o wzrost napięcia wokół Krymu Sikorski odpowiedział, że wraz z innymi ministrami UE zasygnalizował rosyjskim partnerom, "iż rozgrywanie separatystycznej karty będzie dużym błędem".

Przypomniał w tym kontekście, że Rosja jest sygnatariuszem podpisanej w 1994 r. w Budapeszcie deklaracji, na mocy której Ukraina dobrowolnie zgodziła się wyrzec arsenału nuklearnego odziedziczonego po rozpadzie ZSRR. W zamian za to Rosja, USA i Wielka Brytania gwarantowały jej niepodległość i granice.

d4loo5f

Sikorski ocenił, że "Ukraina definitywnie jest w kryzysie, ale ma szansę ustabilizowania instytucji, zapoczątkowania reform, otrzymania drugiej transzy pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wyboru prezydenta, podpisania układu stowarzyszeniowego z UE i stania się krajem lepiej rządzonym".

Szef polskiej dyplomacji dodał, że aby otrzymać zagraniczną pomoc finansową, rząd w Kijowie będzie musiał wykazać, iż jest zdolny przeprowadzić głębokie reformy, a najlepszym instrumentem do osiągnięcia tego celu jest wznowienie współpracy z MFW.

Zdaniem Sikorskiego Arsenij Jaceniuk, który został wysunięty jako kandydat na premiera rządu zaufania narodowego Ukrainy, jest "doświadczony, szanowany, bardzo kompetentny". - Jest człowiekiem, z którym można porozumieć się na płaszczyźnie obopólnego interesu - ocenił szef polskiego dyplomacji. Dodał, że Jaceniuk "wie, jak rozmawiać z Rosją, co jest bardzo ważne" i że "wzbudzi zaufanie Zachodu".

Ustawa językowa

W niedzielę parlament w Kijowie odwołał ustawę językową, przeforsowaną przez ekipę obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza w 2012 r. Akt ten faworyzował język rosyjski. Ustawa dawała uprzywilejowany status językom mniejszości narodowych w regionach Ukrainy o dużych skupiskach tych mniejszości, jednak była korzystna przede wszystkim dla etnicznych Rosjan.

d4loo5f

Podziel się opinią

Share

d4loo5f

d4loo5f
Więcej tematów