Trwa ładowanie...

Sierra Leone: ofiarą wirusa Eboli padł drugi lekarz walczący z epidemią

Dr Modupeh Cole, renomowany lekarz, który walczył w epidemią Eboli w szpitalu Connaught w Freetown, zmarł zaraziwszy się wirusem tej choroby - poinformowały władze Sierra Leone. To drugi lekarz, który padł ofiarą epidemii w Sierra Leone.

Share
Sierra Leone: ofiarą wirusa Eboli padł drugi lekarz walczący z epidemią
Źródło: PAP/EPA
d6e8adi

- Jesteśmy tym głęboko zasmuceni - powiedział lekarz naczelny kraju Brima Kargbol. - Dr Cole był filarem środowiska medycznego i bardzo znacząco przyczynił się do walki z Ebolą - dodał.

50-letni Cole jest drugim, po Omarze Khanie, lekarzem w Sierra Leone, który zmarł zaraziwszy się Ebolą. Khan, jedyny specjalista wirusolog w kraju, zmarł 29 lipca. Rząd nazwał go "bohaterem narodowym" i złożył hołd jego "wielkiemu poświęceniu" dla kraju.

W Sierra Leone kwarantannę przechodzi obecnie grupa 24 lekarzy i pielęgniarek, którzy leczyli pacjentów chorych na Ebolę i byli narażeni na zarażenie się wirusem.

d6e8adi

Ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa Eboli w Afryce Zachodniej Komisja Europejska postanowiła w ubiegły piątek przeznaczyć na walkę z epidemią kolejne 8 mln euro. W sumie od stycznia 2014 r. UE wyasygnuje tym samym na walkę z wirusem 11,9 mld euro.

Środki pomocowe wyasygnowane przez UE będą po części w gestii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która dostarcza krajom dotkniętym epidemią sprzęt medyczny i koordynuje nadzór epidemiologiczny; kolejne organizacje, które rozdysponują środki unijne, to Lekarze bez Granic oraz Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Obecna epidemia Eboli rozpoczęła się w marcu w Gwinei i rozprzestrzeniła się do Sierra Leone i Liberii. Przypadki zachorowań odnotowano też w Nigerii. Od początku roku epidemia spowodowała śmierć ponad 1000 osób.

d6e8adi

Podziel się opinią

Share
d6e8adi
d6e8adi
Więcej tematów