WP

Shutdown w USA. Donald Trump ma propozycję

Prezydent USA Donald Trump zaproponował układ, który ma zakończyć częściowy paraliż administracji federalnej. Zaproponował ochronę nielegalnych imigrantów w zamian za fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Trump nie odpuszcza w sprawie budowy muru na granicy z Meksykiem.
Donald Trump nie odpuszcza w sprawie budowy muru na granicy z Meksykiem. (East News, Fot: Associated Press)
WP

Donald Trump zapowiedział w sobotę wygłoszenie "ważnego oświadczenia" dotyczącego sytuacji na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem oraz trwającego od 22 grudnia "shutdownu", czyli częściowego zawieszenia rządu federalnego. Zapowiedział, że wygłosi je w Białym Domu.

W wystąpieniu opublikowanym na Twitterze Donald Trump stwierdził, że USA ma "dumną historię przyjmowania migrantów", ale system ten "był zepsuty przez bardzo długi czas". Mówił o kryzysie humanitarnym na południowej granicy USA. Dodał, że konieczne jest jej uszczelnienie, a nielegalna imigracja przynosi szkody Ameryce. - Nasz system imigracyjny powinien być przedmiotem dumy, a nie wstydu - stwierdził.

WP

Trump w związku z powyższym zaproponował przeznaczenie 800 mln dolarów na pomoc humanitarną i kolejne 800 mln dolarów na wykrywanie narkotyków i zwiększenie liczby strażników granicznicznych oraz sędziów imigracyjnych.

Mur na granicy z Meksykiem

Donald Trump nie odpuszcza w sprawie muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Chce zbudowania w tym miejscu 400 kilometrów stalowej bariery, która będzie kosztować 5,7 mld dolarów. - Jeśli zbudujemy tego rodzaju barierę na południowej granicy, przestępczość i problem narkotyków może zostać znacznie zredukowany. Stalowa bariera pomoże nam zatrzymać nielegalna imigrację - mówił.

W zamian prezydent zaoferował objęcie 3-letnim okresem ochrony przed deportacją tzw. "marzycieli" - to grupa około 700 tys. nielegalnych imigrantów, którzy przywiezieni zostali do Stanów Zjednoczonych będąc dziećmi. Trump zaproponował również przedłużenie możliwości pozostania w USA 300 tys. uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi.

WP

Trump ocenił, że jego propozycje są "rozsądne i z wieloma kompromisami".

Propozycja odrzucona

Propozycja nie spotkała się pozytywną reakcją ze strony Demokratów. Ich liderka Nancy Pelosi odrzuciła już jego ofertę. "Niestety, wstępne doniesienia wskazują, że jego propozycja jest zbiorem kilku wcześniej odrzuconych inicjatyw, z których każda jest nie do zaakceptowania i nie stanowią dobrej wiary w wysiłku przywrócenia pewności życia ludzi" - napisała w oświadczeniu.

Trwający ponad miesiąc shutdown to efekt sporu między prezydentem a politykami Partii Demokratycznej w Kongresie w sprawie finansowania budowy muru na granicy USA z Meksykiem. Trump chce uzyskać na ten cel 5,7 mld dolarów. Demokraci nie godzą się na to twierdząc, że jest to marnowanie pieniędzy podatników. Uważają również, że sam projekt za "niemoralny".

WP

Źródło: BBC, IAR, onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP