Trwa ładowanie...
d49sx9f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Seria krwawych zamachów w środkowym Iraku

Co najmniej 58 osób zginęło w trzech wybuchach samochodów pułapek w pobliżu miasta Bakuba w środkowym Iraku. Tego samego dnia zginął szef policji w prowincji Anbar - bojownicy Państwa Islamskiego wysadzili w powietrze konwój, w którym jechał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bakuba, Irak
Bakuba, Irak (PAP/EPA, Fot: ALI MOHAMMED)
d49sx9f

Wcześniejszy bilans mówił o 25 zabitych. Do potrójnego ataku doszło w zamieszkanej głównie przed Kurdów miejscowości Kara Tappa w prowincji Dijala - poinformował przedstawiciel kurdyjskich sił bezpieczeństwa.

Pierwszy zamachowiec zdetonował pas szahida przy bramie kompleksu sił bezpieczeństwa, na którego terenie znajduje się również siedziba największej partii kurdyjskiej. Kilka minut później dwaj kolejni zamachowcy uderzyli kierowanymi przez siebie samochodami w budynki należące do kompleksu, powodując poważne zniszczenia. Według przedstawiciela lokalnych władz Baszira al-Dalawiego co najmniej 107 osób odniosło obrażenia.

Do ataków przyznało się dżihadystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie (IS), które przekazało, że zamachy przeprowadzili jego trzej zagraniczni bojownicy - obywatel Turcji, Niemiec i Arabii Saudyjskiej. Nie udało się potwierdzić autentyczności zamieszczonego w internecie oświadczenia, agencja AP wskazuje jednak, że opublikowano je na Twitterze na profilu regularnie używanym przez IS.

d49sx9f

Państwo Islamskie kontroluje wiele miejscowości w niestabilnej Dijali; często dochodzi tam do starć między islamistami a kurdyjskimi bojownikami.

W odrębnym zamachu na targu w Dur al-Dubat, południowej dzielnicy Bakuby, stolicy prowincji Dijala, dwie eksplozje zdalnie zdetonowanych materiałów wybuchowych zabiły sześciu cywilów i raniły dziesięciu - podało źródło policyjne.

Dowódca policji prowincji Anbar gen. Ahmad Sadak al-Dulajmi zginął w wiosce al-Bu Risza, 15 km na zachód od stolicy prowincji, Ramadi, kiedy dokonywał inspekcji obszarów, w których dochodzi do konfrontacji z IS. Dżihadyści z Państwa Islamskiego i sprzymierzeni z nimi sunniccy bojownicy w prowincji Anbar opanowali miasto Faludża, część Ramadi i tereny uprawne.

IS przyznało się też do serii wybuchów samochodów pułapek w Bagdadzie, w których zginęło co najmniej 45 osób.

d49sx9f

Podziel się opinią

Share

d49sx9f

d49sx9f
Więcej tematów