Serce do regeneracji
Amerykańscy i brytyjscy naukowcy dokonali operacji regeneracji serca po zawale za pomocą komórek mięśni szkieletowych i komórek pobranych ze szpiku pacjenta – informuje "Rzeczpospolita".
Dziennik podkreśla, że regeneracja uszkodzonego po zawale serca jest niezwykle istotnym, ale i skomplikowanym przedsięwzięciem. Serce samo się nie regeneruje, uszkodzenia były zatem traktowane jako nieodwracalne. Podobne zabiegi przeprowadzono również w Polsce.
"Udało nam się regenerować uszkodzony mięsień sercowy i tkankę łączną blizny pozawałowej mięśnia sercowego bez ryzyka śmierci pacjenta" - oświadczył Nabil Dib z Arizona Heart Institute w Phoenix podczas kongresu American Heart Association.
W badaniu przeprowadzonym w Arizonie lekarze pobrali niedojrzałe komórki mięśni (tzw. mioblasty) z ud szesnastu pacjentów. Przez blisko cztery tygodnie komórki były namnażane w laboratorium, następnie gotową ich część - około dziesięciu milionów - wstrzyknięto w uszkodzone regiony serca. "Okazało się, że mioblasty przeżyły i podjęły normalną pracę. Uszkodzone obszary zostały naprawione" - powiedział Nabil Dib.
"Bez wątpienia dowodzi to faktu, że ludzkie serce ma zdolność regeneracji. Może się to okazać przełomowym odkryciem, jeżeli uda nam się opracować metodę wykorzystania tego zjawiska do regeneracji mięśnia sercowego u pacjentów" - twierdzi profesor Roberto Bolli z Uniwersytetu Louisville, który komentował odkrycie w "New England Journal of Medicine". (reb)