Sejm wznawia obrady. Głosowanie ustawy COVID-owej oraz powołanie RPO

W czwartek posłowie przyjęli w drugim czytaniu projekt PiS dotyczący walki z epidemią koronawirusa. "Za" było 423 posłów, "przeciw" 11, 9 "wstrzymało się". Teraz propozycja nowego prawa trafi pod obrady Senatu. Zapraszamy na relację na żywo!

Piotr Białczyk

22.10.2020 | aktual.: 22.10.2020 17:40

Sejm rozpoczął obrady w środę i kontynuuje je w czwartek. Ze wstępnego harmonogramu wynika, że posłowie zajmą się sprawozdaniami komisji o zmianach w niektórych ustawach COVID-owych. Sejmowa komisja zdrowia uznała za wiodący projekt PiS. Posłowie przychylili się m.in. do propozycji Lewicy, by można było odmówić sprzedaży osobom bez masek zakrywających usta i nos.Prezydium izby zaplanowało na ten punkt godzinę - w imieniu klubów i kół wyznaczono 5-minutowe oświadczenia.

Izba niższa parlamentu ma zająć się także wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz zaproponowana przez opozycję oraz ponad 1000 organizacji pozarządowych nie uzyskała rekomendacji komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Póki co nie wiadomo o której Sejm będzie głosował nad informacją premiera Mateusza Morawieckiego o stanie państwa w obliczu epidemii koronawirusa. Środowa debata poświęcona sytuacji COVID-woej w Polsce wywołała wiele emocji.

- To premier Morawiecki mówił: pandemii nie ma co się bać. Potem dla was nic się już nie liczyło. Prawda jest taka, że doszliśmy do ściany. Pan zachowuje się tak, jakby apele do pana nie docierały. Przeciętny lekarz przez tydzień wykonał większą pracę, niż pan i pański rząd przez cały czas pandemii - mówił przewodniczący PO.

- Z ekspertyz, które Borys Budka dostał (…), miało wynikać, że jesienią miało w ogóle nie być koronawirusa i wybory się miały odbyć jesienią- powiedział w Sejmie Mateusz Morawiecki. Zarzuty wobec PO wywołały emocjonalne reakcje posłów. Próbowała je tonować wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)