PolskaSejm przyjmie uchwałę w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego

Sejm przyjmie uchwałę w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego

Sejm ma przyjąć w czwartek przez aklamację
uchwałę w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego -
poinformowali dziennikarzy uczestnicy wtorkowego posiedzenia
Konwentu Seniorów. Wszystkie kluby zaakceptowały projekt uchwały,
w którym Sejm m.in. ogłasza rok 2004 Rokiem Pamięci Powstania
Warszawskiego.

"W 60 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Sejm RP składa hołd dowódcom i żołnierzom Powstania, przywódcom i służbom Państwa Podziemnego, harcerzom oraz całej ludności walczącej Warszawy. Szczególny hołd składamy wszystkim poległym i pomordowanym" - głosi projekt uchwały.

Sejm wyraża w nim także wdzięczność i uznanie tym, którzy nieśli pomoc walczącej Warszawie - "żołnierzom I Armii Wojska Polskiego, żołnierzom Armii Krajowej z innych części kraju idącym z odsieczą powstańcom, lotnikom polskim i alianckim dokonującym zrzutów dla Powstania".

W projekcie uchwały podkreślono, że Powstanie Warszawskie "będąc jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, stanowiło ostatnią próbę odzyskania i zapewnienia niepodległości poprzez militarne wyzwolenie stolicy spod okupacji niemieckiej i przejęcie w Warszawie pełni władzy przez legalny Rząd Rzeczpospolitej".

"W wymiarze militarnym Powstanie było najbardziej heroiczną polską bitwą II wojny światowej, zwieńczeniem akcji +Burza+, wkładem Armii Krajowej i całego polskiego podziemia w walkę z niemieckim okupantem o wolność narodów i sprawiedliwość w Europie" - głosi projekt uchwały.

"Na zbrojne wystąpienie - napisano w projekcie - Niemcy odpowiedzieli masakrą ludności cywilnej, a potem całkowitym zburzeniem miasta. Siły sowieckie - wbrew koalicyjnemu charakterowi wojny z Niemcami - wstrzymały ofensywę i nie podjęły faktycznie żadnych działań, żeby pomóc walczącej i ginącej Warszawie".

"Sejm potępia wszystkich winnych zbrodni na żołnierzach Powstania, ludności cywilnej i planowego niszczenia miasta. Wskazujemy na kwestię odpowiedzialności prawnej za dokonane zbrodnie, która dotąd nie znalazła rozwiązania. Oczekujemy w tej sprawie czynnego współdziałania ze strony władz Niemiec, co stanowi konieczny element pojednania naszych narodów" - głosi projekt uchwały.

Sejm wyraża w nim wdzięczność wszystkim, którzy "przez całe dziesięciolecia, wbrew zakazom i trudnościom podejmowali działania w celu upamiętnienia Powstania", i w sposób szczególny dziękuje środowiskom kombatanckim.

W projekcie uchwały wyrażono także uznanie dla władz Warszawy za decyzję o powołaniu Muzeum Powstania Warszawskiego. W projekcie zawarto apel "do wszystkich instytucji edukacyjnych o podjęcie specjalnych zajęć i programów przedstawiających znaczenie Powstania w walce o niepodległość Polski".

Sejm zwraca też uwagę - głosi projekt uchwały - "na potrzebę podjęcia systematycznego wysiłku mającego na celu przedstawienie międzynarodowej opinii publicznej znaczenia Powstania Warszawskiego w historii Polski i Europy".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)