PolskaSejm przyjął uchwałę ws. wejścia Polski do Schengen

Sejm przyjął uchwałę ws. wejścia Polski do Schengen

Przez aklamację Sejm przyjął
rano uchwałę ws. wejścia Polski do strefy Schengen. Jak
podkreślono w uchwale, przystąpienie Polski do Schengen "to
kolejny krok ku coraz głębszej integracji europejskiej oraz
widoczna korzyść dla Polaków, wynikająca z członkostwa w UE".

"Sejm z satysfakcją przyjmuje decyzję Rady Unii Europejskiej w sprawie pełnego stosowania przepisów dorobku prawnego Schengen w Polsce" - czytamy w uchwale.

Zwrócono w niej także uwagę, że wysiłek Polski mający na celu dostosowanie i wdrożenie niezbędnych procedur, infrastruktury oraz stanu prawnego "pozwolił na wcześniejsze niż planowano (...) zniesienie kontroli na wewnętrznych lądowych granicach Unii Europejskiej, w tym i granicy Polski z Republiką Czeską, Litwą, Niemcami i Słowacją".

W uchwale wyrażono także nadzieję, że "wejście Polski do strefy Schengen nie będzie wiązało się z nadmiernymi kosztami i barierami dla obywateli państw - sąsiadów wschodnich UE starających się o wjazd do jednego z krajów strefy, i że w ich przypadku zastosowane zostaną wszelkie możliwe ułatwienia mieszczące się w przepisach wspólnotowych".

W nocy z 20 na 21 grudnia Polska wejdzie do strefy Schengen. Podniesione zostaną szlabany na przejściach z Litwą, Czechami, Słowacją i Niemcami, a równocześnie zaostrzone zostaną kontrole na odcinkach z Ukrainą, Białorusią i Rosją, bo tu przebiegać będzie zewnętrzna granica układu. Razem z Polską do Układu z Schengen dołączą inne nowe państwa UE (poza Cyprem oraz Bułgarią i Rumunią), czyli: Czechy, Węgry, Słowacja, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia i Malta.

Układ z Schengen znosi kontrolę na wewnętrznych granicach państw- sygnatariuszy dokumentu. Do strefy Schengen należą obecnie prawie wszystkie - poza Wielką Brytanią i Irlandią - państwa UE, a także Norwegia i Islandia, które nie wchodzą w skład Wspólnoty.

Wejście do Schengen będzie oznaczało dla Polaków przede wszystkim zniesienie kontroli paszportowych na tzw. granicy wewnętrznej - z Litwą, Słowacją, Niemcami i Czechami. Zachowane zostaną kontrole paszportowe przy odlotach do państw Schengen; zniesienie kontroli na lotniskach ma zostać wdrożone do końca marca 2008 roku.

Źródło artykułu:PAP
polskagranicasejm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)