Sejm: niedzielny handel dozwolony
Handel w niedziele będzie dozwolony nie tylko w małych sklepach, ale również w super- i hipermarketach - zdecydował w czwartek Sejm.
23.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Posłowie przyjęli wniosek mniejszości do projektu nowelizacji kodeksu pracy, w myśl którego praca w niedziele będzie dozwolona m.in. w handlu, gastronomii, kulturze, oświacie i turystyce. Za wnioskiem głosowało 184 posłów, przeciw było 171, a 10 wstrzymało się od głosu.
Propozycja, aby w niedziele mogły pracować tylko placówki handlowe i zakłady usługowe zatrudniające nie więcej niż pięciu pracowników (których działalność jest niezbędna do zaspokajania podstawowych potrzeb ludności), była zawarta w sprawozdaniu komisji i została zaaprobowana przez większość jej członków.
Sejm zdecydował również, że pracujący w niedziele i święta nie będą mieli prawa do dodatkowych 50% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy. Przeciwko takiej propozycji - popieranej m.in. przez Teresę Liszcz (AWS) - głosowało 195 posłów, 167 było za, a 6 wstrzymało się od głosu.
Wcześniej posłowie nie zgodzili się też na to, by 50-procentowy dodatek przysługiwał pracownikowi za godziny nadliczbowe.
Według Stefana Niesiołowskiego (AWS) Sejm zezwalając na handel w hiper i supermarketach w niedzielę skrzywdził pracowników tych sklepów. _ To jest rozwiązanie krzywdzące dla pracowników wielkich supermarketów. Oni pracują w bardzo złych warunkach, często są upokarzani. Gdybyśmy im dali taką ochronę, zabraniając handlu w niedzielę, ludzie ci byliby nam na pewno bardzo wdzięczni_ - powiedział poseł. (jask,reb)