Trwa ładowanie...

Sędzia Julia Przyłębska: poczekajmy na koniec postępowania IPN ws. mojego męża

Należy poczekać, jak zakończy się postępowanie IPN w sprawie mojego męża - powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Julia Przyłębska. Podkreśliła, że każdy może zapoznać się z dokumentami IPN nt. sprawy Andrzeja Przyłębskiego, ambasadora RP w Niemczech.

Sędzia Julia Przyłębska: poczekajmy na koniec postępowania IPN ws. mojego mężaŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
dyxkvl2
dyxkvl2

"Tak, ten fakt był znany"

- Oświadczenie zostało wydane przez ministerstwo spraw zagranicznychspraw zagranicznych i w związku z tym uważam, że należy poczekać na to, jak zakończy się sprawa przed IPN - tak prezes TK odpowiedziała w TVP Info na pytanie o sprawę jej męża, którego oświadczenie lustracyjne bada IPN. Na pytanie, czy "ten fakt" był jej znany wcześniej, prezes TK odpowiedziała: "tak, był znany".

- Wszystkie dokumenty zostały opublikowane. Każdy może zapoznać się z tymi dokumentami i zobaczyć, czy są tam jakieś dokumenty, które pokazują na współpracę - dodała sędzia Przyłębska. Na uwagę, czy sam fakt podpisania zobowiązania nie jest kompromitujący, odparła, że "jest to kwestia oceny całokształtu sprawy na podstawie dokumentów".

10 marca IPN udostępnił teczkę personalną tajnego współpracownika pseudonim "Wolfgang", dotyczącą Andrzeja Przyłębskiego. Z dokumentów z lat 1979-80 wynika, że TW "Wolfgang" "został pozyskany do współpracy 11 czerwca 1979 roku". Jak podano, w celu "zapewnienia dopływu informacji operacyjnych dotyczących przejawów działalności antysocjalistycznej w środowisku studenckim w Poznaniu".

Sam Przyłębski mówił, że niewykluczone, iż szantażowany, pod groźbą nie tylko odmowy wydania paszportu, ale także relegacji ze studiów za kolportaż pism antykomunistycznych, mógł podpisać jakieś zobowiązanie. - Ale związane z tym, że będę "uważny" i "ostrożny" w Anglii, by nie podejmować współpracy ze środowiskami antyrządowymi w Wielkiej Brytanii i że opowiem o swoim pobycie w Anglii - mówił Przyłębski.

dyxkvl2

Dodał, że to był czerwiec 1979 roku i po powrocie z Wlk. Brytanii, opowiedział o swoim pobycie. Mówił też, że po powrocie dwukrotnie poproszono go o spotkanie, które rozumiał jako kontynuację tej współpracy, lecz odmówił. Dodał, że w sprawie nie zostało spełnione kryterium tajności (to jeden z pięciu warunków uznania kogoś za "kłamcę lustracyjnego" - przyp. red.), bo o rozmowie w biurze paszportowym poinformował "niektórych kolegów w akademiku oraz narzeczoną".

W tej sprawie pion lustracyjny IPN priorytetowo

Na początku marca informowano, że weryfikacja przez IPN oświadczenia lustracyjnego Przyłębskiego nastąpi najwcześniej za miesiąc. Pion lustracyjny IPN działa w tej sprawie priorytetowo.

Zgodnie z ustawą lustracyjną, jeśli prokurator pionu lustracyjnego IPN nabierze wątpliwości co do prawdziwości czyjegoś oświadczenia, kieruje sprawę do sądu, który może uznać daną osobę za "kłamcę lustracyjnego" (taka osoba traci pełnioną funkcję publiczną i nie może ich pełnić na czas od 3 do 10 lat - przyp. red.). IPN może też uznać, że nie ma wątpliwości do prawdziwości oświadczenia; wtedy nie kieruje wniosku do sądu.

W oświadczeniu MSZ podkreślono, że resort nie ma informacji, by IPN podważył prawdziwość oświadczenia Przyłębskiego, w którym zaprzeczył on współpracy z SB. Resort zaznaczył, że Przyłębski kilkakrotnie przechodził procedurę sprawdzającą.

dyxkvl2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyxkvl2
Więcej tematów