Trwa ładowanie...
d1n4s6r
01-02-2007 13:45

Sanepid znalazł mikrotoksyny w mące

Bydgoski Sanepid wykrył trzydziestokrotne przekroczenie norm mikotoksyn w mące żytniej, którą rano przyniosła do stacji jedna z mieszkanek Bydgoszczy. Mąka pochodziła prawdopodobnie z tej samej partii, którą badali naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Tymczasem wstępne badania próbek mąki, pobranych z bydgoskich sklepów i młynów, nie zawierały mikotoksyn - poinformował bydgoski Sanepid. Pełne wyniki badań mają być znane w piątek.

d1n4s6r
d1n4s6r

Znane są już wstępne dane po przebadaniu pięciu próbek mąki. Nic nie wskazuje na to, by jakikolwiek parametr przekraczał dopuszczalne normy, więc z pewnością jej spożywanie nie zagraża zdrowiu - powiedział Stanisław Gazda, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Pełne i ostateczne wyniki badań podane zostaną po ich zakończeniu, po południu. Sprawdzane są zarówno próbki mąki z bydgoskich sklepów, jak i ziarno z kujawsko-pomorskich młynów.

Przekroczone normy mikotoksyn (szkodliwych wydzielin grzybów pleśniowych) naukowcy wykryli w trzech torebkach mąki z partii, której termin przydatności upływał latem 2006 roku. We wtorek próbki zboża pobrali także w kujawsko-pomorskich młynach pracownicy Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Spożywczo-Rolnych.

Inspektorzy i naukowcy zgodnie i zdecydowanie podkreślają, że obecnie nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

d1n4s6r

Mikotoksyny nie muszą być groźne dla zdrowia pod warunkiem, że trafiają do organizmu sporadycznie i w niewielkich ilościach, np. przy nieświadomym spożyciu produktu wytworzonego ze spleśniałego surowca. Z reguły w ciągu 36 godzin zostają wydalone z organizmu.

Według prof. Jana Grajewskiego, kierownika Zakładu Fizjologii i Toksykologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, mąka użyta do badań, zakupiona losowo w bydgoskich sklepach, zawierała nawet ponad 20 razy więcej szkodliwych wydzielin grzybów pleśniowych, niż dopuszcza to polska norma.

Metoda badań, zastosowana przez naukowców UKW, jest w fazie wdrażania, więc do uzyskanych w ten sposób wyników trzeba podchodzić bardzo ostrożnie - zaznaczył rzecznik Sanepidu.

Mikotoksyny obniżają odporność, mogą uszkadzać wątrobę i nerki, zabijać komórki krwi, a także prawdopodobnie działają rakotwórczo. Wykryta w mące z bydgoskich sklepów ochratoksyna A należy do jednej z groźniejszych odmian. Jej nadmierne stężenie w organizmie powoduje zaburzenia czynności nerek. W przypadku ciężarnych kobiet, po przedostaniu się z krwią do płodu, powoduje wady rozwoju, a nawet jego obumarcie.

Po nagłośnieniu sprawy mikotoksyn, do Sanepidu zgłosiła się mieszkanka Bydgoszczy, która przekazała dwie torebki mąki z serii zbliżonej do tej, w której znaleziono mikotoksyny. Także ta mąka zostanie przebadana.

d1n4s6r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n4s6r
Więcej tematów