PolskaSamo-PiS: zasady współpracy koalicyjnej

Samo-PiS: zasady współpracy koalicyjnej

Niewysuwanie na stanowiska państwowe osób
rekomendowanych przez SLD na funkcje publiczne w latach 2001-2005
i zakaz obejmowania takich funkcji przez osoby prawomocnie skazane
za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego o
charakterze kryminalnym - takie zapisy znajdują się w uzgodnionych
przez PiS i Samoobronę zasadach współpracy.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef Samoobrony Andrzej Lepper przedstawili koalicyjną deklarację programową uzgodnioną przez obie partie. Do deklaracji dołączone są trzy załączniki określające: cele i zadania rządu na lata 2006-09; zasady współpracy koalicyjnej oraz wykaz projektów ustaw.

W załączniku, do którego dotarła PAP i który dotyczy zasad współpracy koalicyjnej, PiS i Samoobrona ustaliły, że każda strona może zgłosić własny projekt ustawy lub poprawkę do projektu ustawy, dopiero po uzyskaniu ich akceptacji przez pozostałe partie koalicyjne. Tezy i treść poprawek mają być przedstawiane pozostałym partiom koalicji do akceptacji przed ich wniesieniem.

Strony zobowiązały się, że nie będą popierać w żadnej formie ustaw lub poprawek do ustaw zgłoszonych przez inne podmioty - a udzielenie takiego poparcia może nastapić jedynie za wspólną zgodą porozumiewających się stron. Bez zgody stron nie mogą być podejmowane działania zmierzające do: odwołania Rady Ministrów, ministrów, zmiany marszałka Sejmu, Senatu, innych członków prezydium Sejmu lub Senatu, a także zmiany kierownictw komisji i podkomisji parlamentarnych.

Zgodnie z dokumentem, przedstawiciele umawiających się stron "będą solidarnie współpracować na forum Rady Ministrów i jej ciał wewnętrznych, w Sejmie i Senacie, na forum Prezydiów izb, Konwentu Seniorów, Komisji i Prezydiów komisji sejmowych i senackich oraz będą prowadziły politykę informacyjną budującą wzajemne zaufanie pomiędzy stronami".

Powoływanie osób na stanowiska kierownicze w administracji państwowej, a także na stanowiska kierownicze w instytucjach państwowych podległych ministrom następować będzie po wyrażeniu zgody przez premiera. W resortach, którymi kierują ministrowie rekomendowani przez Samoobronę, wyrażenie zgody, następować będzie po uzyskaniu akceptacji premiera i wicepremiera. Osoby proponowane na stanowiska sekretarza stanu i podsekretarza stanu będą przed ich powołaniem podlegały analizie pod kątem ich dotychczasowej działalności zawodowej. "Strony umawiają się, iż funkcje publiczne mogą pełnić tylko osoby uczciwe i kompetentne" - czytamy w dokumencie. Podczas pełnienia funkcji publicznych, strony mają postępować zgodnie z Kodeksem Prezydenckim postępowania etycznego dla premiera i ministrów.

W sprawach nie objętym porozumieniem lub w przypadku nieprzezwyciężonej różnicy zdań, kwestie sporne będą poddane decyzji "działających w konsensusie" prezesów partii - członków porozumienia. (jask)

*Wydarzenia TV POLSAT*

Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)