Trwa ładowanie...
d1cwxad
IAR

Salah Abdeslam oskarżony. Nie zgadza się na ekstradycję do Francji

• Abdeslam oficjalnie oskarżony o udział w zamachach w Paryżu
• Nie zgadza się na ekstradycję do Francji
• Został już przesłuchany, odpowiadał na pytania
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Salah Abdeslam
Salah Abdeslam (PAP/EPA, Fot: BELGIAN FEDERAL POLICE)
d1cwxad

Salam Abdeslam już formalnie oskarżony o "terrorystyczne morderstwo" i działalność w grupie terrorystycznej. O zarzutach dla niego i innego zatrzymanego w piątek w Brukseli mężczyzny poinformowało biuro prokuratora federalnego Belgii. Drugi ujęty wczoraj terrorysta, to Monir Ahmed Alaaj czyli Amine Choukri, bo posługiwał się fałszywym paszportem i miał dwie tożsamości. Otrzymał te same zarzuty co Abdeslam.

Trzeciego zatrzymanego w Brukseli - Abida A. - oskarżono o uczestnictwo w grupie terrorystycznej, pomoc i nakłanianie do przestępstwa. Podobne zarzuty otrzymała kobieta Dżemila M., została jednak wypuszczona na wolność. Druga zatrzymana została zwolniona bez zarzutów.

Wcześniej podano, że Salah Abdeslam, domniemany koordynator listopadowych zamachów w Paryżu, nie zgadza się na ekstradycję do Francji. Władze francuskie chcą, by był sądzony tam, gdzie przeprowadzone zostały ataki terrorystyczne, w których zginęło 137 osób.

d1cwxad

26-letni Salah Abdeslam został dziś przesłuchany. Jego adwokat poinformował, że chętnie odpowiadał na pytania. Miał też przyznać się, że 13 listopada był w Paryżu. Właśnie wtedy w kilku miejscach zamachowcy-samobójcy zdetonowali ładunki wybuchowe lub strzelali do ludzi z karabinów maszynowych. Podejrzewa się, że Salah Abdeslam przygotował i koordynował te ataki, m.in ten w sali koncertowej Bataclan i w okolicach Stade de France.

- Mój klient współpracuje z wymiarem sprawiedliwości, ale nie zgadza się na ekstradycję do Francji - powiedział jego adwokat Sven Mary.

Premier Belgii Charles Michel mówił wczoraj, że procedura ekstradycji już się rozpoczęła i może potrwać od kilku dni do kilku tygodni. Wszystko zależy od woli mężczyzny do współpracy. Według doniesień belgijskich mediów, zapadła decyzja, że na razie Salah Abdeslam zostanie przewieziony do więzienia w Brugii.

Interpol wezwał wszystkie państwa członkowskie do podwyższonej czujności na granicach. Istnieje obawa, że po schwytaniu Salaha Abdeslama jego ewentualni wspólnicy będą chcieli uciec.

d1cwxad

Podziel się opinią

Share
d1cwxad
d1cwxad
Więcej tematów