Saksonia to nasz niemiecki sąsiad. Co możemy robić razem dzięki Funduszom Europejskim?
Program Polska-Saksonia wspiera współpracę na polsko-niemieckim pograniczu. Jego budżet wynosi ponad 60 mln euro. Dzięki tym funduszom możemy rozwijać przyjazne relacje, wzmacniać dialog, wymieniać się doświadczeniami w zakresie kultury czy edukacji. Obszar współpracy to także teren zagrożony powodziami i przeciwdziałanie tym zjawiskom też jest priorytetem programu.
13.12.2024 18:23
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Polsko-saksońskie pogranicze
Po polskiej stronie program obejmuje dziewięć powiatów z województw dolnośląskiego i lubuskiego oraz miasto Jelenią Górę. Po niemieckiej stronie to powiaty Bautzen i Görlitz. O dotacje mogą wnioskować samorządy, jednostki administracji publicznej, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Projekty muszą być realizowane w partnerstwie. Oznacza to, że w projekcie powinien uczestniczyć przynajmniej jeden podmiot z Polski i jeden z Saksonii.
Dla lepszej współpracy
Do 15 stycznia można składać wnioski na rozwiązania prawne i administracyjne oraz przezwyciężanie barier językowych i kulturowych. Działania mogą dotyczyć chociażby dostępu do szpitali i przychodni, wspólnego transportu publicznego czy planowania przestrzennego. To również integracja przygranicznego rynku pracy – projekty mogą obejmować np. stworzenie i prowadzenie platformy do wymiany ofert współpracy.
Działania na rzecz turystyki
Ten nabór również jest otwarty do 15 stycznia. Portale informacyjne, rekonstrukcje cyfrowe czy aplikacje VR, które będą promować przygraniczne dziedzictwo kulturowe, to kolejne działania wspierane w programie. Ponadto pieniądze można pozyskać na rozwój i modernizację infrastruktury turystycznej. Wspierana będzie również promocja regionu jako całorocznego kierunku turystycznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zarządzanie kryzysowe
Kolejny nabór, który trwa do 15 stycznia. Dotacje można pozyskać na analizy, strategie czy plany działań na wypadek powodzi, suszy czy pożarów. Dofinansowany będzie też systemu współpracy służb ratowniczych w zakresie ostrzegania, monitorowania i reagowania w sytuacjach kryzysowych. Elementem uzupełniającym w projekcie mogą być wspólne ćwiczenia służb ratowniczych.
Rynek pracy i edukacja
Nabór będzie otwarty aż do 31 stycznia 2026 roku. Pieniądze można pozyskać na współpracę placówek edukacyjnych po obu stronach granicy. Aby pomóc uczniom i studentom w zdobyciu doświadczeń zawodowych, przewidziane są działania na współpracę szkół i uczelni z pracodawcami. Wspierane będzie również wykorzystanie technologii cyfrowych na rzecz edukacji i rynku pracy. Więcej informacji o aktualnych naborach można znaleźć na stronie Programu.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego