Saddam jest asem pik w niezwykłej talii kart
Udaj Husajn jest asem kier, a Kusaj Husajn asem trefl. Ich ojciec Saddam Husajn jest oczywiście asem pik. Wszyscy trzej występują w niezwykłej talii kart, rozdawanej obecnie tysiącom żołnierzy amerykańskich w Iraku jako pomoc w rozpoznaniu i schwytaniu głównych postaci obalonego reżimu.
Na każdej z 52 kart jest zdjęcie poszukiwanej osoby, jej imię i nazwisko oraz funkcja w dotychczasowych władzach irackich.
Karty umieszczono także na stronie internetowej Ministerstwa Obrony USA.
Nazwiska ściganych wydrukowano ponadto na plakatach i ulotkach wywieszanych w Iraku i rozdawanych Irakijczykom. Dowództwo sił koalicyjnych obiecało nagrody pieniężne za pomoc w ujęciu przywódców obalonych władz.
Czwartym asem, asem karo, jest prywatny sekretarz i kuzyn Saddama, Abid Hamid Mahmud at-Tikriti. Wicepremier Iraku Tarik Aziz, często reprezentujący swój kraj w kontaktach ze światem, jest ósemką pik.
W talii nie ma jednak irackiego ministra informacji Mohameda as- Sahafa, który do zeszłego wtorku codziennie sławił przed kamerami telewizji czyny armii irackiej i zapowiadał klęskę Amerykanów, po czym nagle zniknął.
Gen. Vincent Brooks z dowództwa sił koalicyjnych powiedział, żemiejsce pobytu części najbardziej poszukiwanych osób jest nieznane, a część z nich być może już nie żyje.
Kilka dni temu podawano, że w bombardowaniach Basry mógł zginąć Ali Hasan al-Madżid, "Chemiczny Ali", odpowiedzialny za zabicie w 1988 roku gazem trującym kilku tysięcy irackich Kurdów. W talii kart występuje on jako król pik.
Damą pik jest Muhammad Hamza al-Zubajdi - były premier i były szef kierownictwa Baas na region północny. Administracja USA oskarża go o krwawe represje wobec irackich szyitów w 1991 roku, gdy powstali przeciwko Saddamowi.
W piątek Brooks zakomunikował, że wojska amerykańskie znalazły i zniszczyły w pobliżu Tikritu, rodzinnego miasta Saddama, pięć zamaskowanych małych samolotów, które mogły służyć jako środek ucieczki albo do zrzucania czy też rozpylania wojskowych środków chemicznych i biologicznych.
Wojska amerykańskie kontrolują już kilka przejść przy granicy Iraku z Syrią. Wcześniej Amerykanie podawali, że część członków władz irackich schroniła się w Syrii.
Dotychczas, w ciągu przeszło trzech tygodni wojny, siły koalicyjne zatrzymały tylko jedną osobę z najbliższego otoczenia Saddama - jego głównego doradcę naukowego gen. Amera as-Sadiego, który w sobotę sam oddał się w Bagdadzie w ręce wojsk amerykańskich. (aka)