Trwa ładowanie...
d2topga

Sąd uznał Aleksieja Nawalnego za winnego w procesie o defraudację

Aleksiej Nawalny nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich w 2018 roku. Sąd w Kirowie uznał rosyjskiego opozycjonistę za winnego w procesie dotyczącym defraudacji na szkodę spółki Kirowles.
Share
Aleksiej Nawalny
Aleksiej NawalnyŹródło: AFP, Fot: Vasily Maximov
d2topga

W sądzie w Kirowie trwa odczytywanie wyroku. Sędzia poinformował, że sąd ustalił winę Nawalnego.

Prawomocny wyrok skazujący pozbawi Nawalnego prawa kandydowania w wyborach, a więc uniemożliwi mu wzięcie udziału w elekcji prezydenckiej.

To już kolejny wyrok w tej sprawie. Opozycjonista został skazany przez sąd okręgowy w Kirowie w 2013 r. na pięć lat łagru i grzywnę 500 tys. rubli (ok. 30 tys. zł) za zdefraudowanie 30 mln rubli (ok. 1,9 mln zł) z państwowej spółki Kirowles. W listopadzie ubiegłego roku, po tym jak Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Rosja naruszyła prawo Nawalnego do uczciwego procesu, Sąd Najwyższy Rosji uchylił ten wyrok. Uznano, że wystąpiły nowe okoliczności i sprawa ma być ponownie rozpatrzona w sądzie w Kirowie.

Nawalny - adwokat, bloger i bojownik z korupcją - to jeden z przywódców protestów w Moskwie w 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. We wrześniu 2013 roku Nawalny uczestniczył w wyborach mera Moskwy, ustępując tylko obecnemu merowi Siergiejowi Sobianinowi.

d2topga

Podziel się opinią

Share
d2topga
d2topga
Więcej tematów