PolskaSąd oddalił pozew powiatu w procesie przeciw państwu

Sąd oddalił pozew powiatu w procesie przeciw państwu

Nie będzie 30 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa dla powiatu kłodzkiego za zaniechanie legislacyjne władz przez nieznowelizowanie przepisów o Komisji Majątkowej, która przekazała Kościołowi zamek w Szczytnej - orzekł sąd w tym precedensowym procesie.

Sąd oddalił pozew powiatu w procesie przeciw państwu
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

Cywilne powództwo dolnośląskiego powiatu sąd uznał za nieuzasadnione merytorycznie, a ponadto przedawnione, bo wniesione 10 miesięcy po trzyletnim terminie przedawnienia.

Na precedensowy pozew przeciw Skarbowi Państwa zdecydował się zarząd powiatu kłodzkiego, który do 2006 r. był właścicielem położonego w nieodległej Szczytnej neogotyckiego zamku z XIX w., przed wojną własności niemieckiej fundacji dobroczynnej, po wojnie upaństwowionego go na mocy tzw. dekretów Bieruta. Od tego czasu mieści się tam ośrodek opiekuńczy dla niepełnosprawnych intelektualnie - dziś to dom dla ok. stu pensjonariuszy.

W 2006 r. Komisja Majątkowa - zajmująca się rekompensowaniem Kościołowi katolickiemu dóbr utraconych w wyniku powojennej zmiany granic i nacjonalizacji, orzekła, że zamek w Szczytnej należy przekazać Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Świętej Rodziny. Tak też się stało i nowy właściciel pojawił się w księgach wieczystych i w samym zamku, wtedy też powiat miał się dowiedzieć, że już nie jest właścicielem zamku w Szczytnej.

Stąd pozew przeciwko państwu, w którym starostwo zażądało 30 mln zł na budowę nowego ośrodka pomocy społecznej. Skarb Państwa miałby odpowiedzieć za tzw. zaniechanie legislacyjne, czyli to, że nie zmieniono przepisów o komisji majątkowej pozbawiając m.in. samorządy prawa do udziału w jej postępowaniu i możliwości zaskarżenia go do sądu.

W poniedziałek rozstrzygający sprawę sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Mariusz Solka uznał, że Skarb Państwa nie może odpowiadać za zaniechania legislacyjne dokonane przed wrześniem 2004 r., czyli przed wejściem w życie noweli kodeksu cywilnego przewidującego odpowiedzialność państwa za takie zaniechanie. Dodatkowo, według sądu, "są inne sposoby na zaspokojenie roszczeń powiatu ws. nieruchomości", np. darowizna albo przekazanie mu jakiegoś budynku przez wojewodę. Wyrok nie jest prawomocny. Krzysztof Baldy z zarządu powiatu kłodzkiego zapowiedział apelację.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)