W Chełmie odbyło się spotkanie prezydenta Ukrainy z prezydentami Lublina, Chełma, Rzeszowa i Przemyśla
Wczoraj wieczorem w Chełmie odbyło się spotkanie prezydentów Lublina, Chełma, Rzeszowa i Przemyśla z prezydentem Ukrainy. Wspomniane miasta z rąk Wołodymyra Zełenskiego otrzymały specjalne wyróżnienia – tytuły Miast Ratowników.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Z inicjatywy Prezydenta Ukrainy, w Chełmie odbyła się uroczystość wręczenia tzw. miastom frontowym specjalnych wyróżnień – tytułów Miast Ratowników.
– Wspólnie z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem, prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem oraz prezydentem Przemyśla Wojciechem Bakunem odebraliśmy w imieniu naszych mieszkańców ten szczególny wyraz podziękowania. To dla mieszkańców Chełma wyjątkowe wyróżnienie – za wszystkie gesty, za dobre serca, bezinteresowna pomoc, solidarność z Ukrainą. Jestem dumny i wzruszony, że mogłem ją w Waszym imieniu odebrać – relacjonuje Jakub Banaszek.
Prezydent Chełma w imieniu wszystkich mieszkańców, wręczył prezydentowi Ukrainy ikonę Matki Boskiej Chełmskiej, która jest ważna dla obu narodów.
– W spotkaniu uczestniczył również premier Mateusz Morawiecki, minister Michał Dworczyk, minister Paweł Szefernaker, któremu szczególnie dziękujemy za współpracę na linii rząd – samorząd, pan minister wykonał gigantyczną pracę na rzecz dobrej i skutecznej współpracy, parlamentarzystki: Anna Dąbrowska-Banaszek – poseł na Sejm RP, europoseł Beata Mazurek, wojewodowie Ewa Leniart i Lech Sprawka oraz konsulowie honorowi Ukrainy Stanisław Adamiak i Aleksander Baczyk – dodaje prezydent Chełma.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Imponujące zjawisko na niebie. Nagrał murmurację szpaków
Miasto-Ratownik
Miasto-ratownik (ukr. Місто-рятівник) – ukraiński tytuł honorowy, ustanowiony w drodze dekretu z dnia 22 maja 2022 r. przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, dla upamiętnienia aktów człowieczeństwa, miłosierdzia i solidarności z narodem ukraińskim, okazanych przez mieszkańców zagranicznych miast w obronie ideałów wolności, pokoju i demokracji, a także za wspieranie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności w czasie odpierania zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej.
Tytuł nadaje się zagranicznym miastom, których mieszkańcy licznie zapewniają opiekę humanitarną oraz inne rodzaje pomocy obywatelom Ukrainy, którzy zmuszeni byli opuścić kraj pochodzenia w związku z inwazją Federacji Rosyjskiej, a także zapewniają innego rodzaju ważną pomoc dla Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności.
Źródło: lublin112.pl