Rzecznik Praw Ucznia chce zniesienia przymusu szkolnego
Rzecznik Praw Ucznia i Rodzica
Krzysztof Olędzki wezwał polityków do zniesienia przymusu
szkolnego, likwidacji karty nauczyciela, wprowadzenia równych
zasad finansowania wszystkich szkół. Celem tych działań "ponad
podziałami politycznymi" ma być zapewnienie wolności edukacji oraz
przestrzegania praw człowieka w szkole.
22.06.2007 | aktual.: 22.06.2007 10:46
Olędzki uważa, że zniesienie przymusu szkolnego "przyniesie podobne rezultaty jak brak przymusu oglądania telewizji, którą wielu ludzi i tak ogląda kilka godzin dziennie, ale nie dlatego, że muszą, tylko dlatego że emitowane programy wydają im się atrakcyjne".
Zniesienie karty nauczyciela rzecznik uzasadnia koniecznością likwidacji przywileju nieusuwalności nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. "Przywileju, który jest zmorą wielu dyrektorów szkół publicznych" - pisze w apelu.
Z kolei wprowadzenie jednolitych zasad finansowania szkół publicznych, katolickich, społecznych i prywatnych "w zakresie jednakowej dotacji i równych zasad dostępu do nieruchomości oświatowych i sportowych niezbędne jest dla dalszego rozwoju placówek niepublicznych adresowanych dla najbiedniejszych, w których opłaty zbliżone są do opłat w szkołach publicznych".
Innym postulatem Olędzkiego jest możliwość zakładania mikro szkół i przedszkoli w liczących do 15 uczniów w budynkach mieszkalnych. "Większa liczba szkół, spowoduje wzbogacenie oferty, wzrost konkurencyjności i obniżenie kosztów. Łatwiej jest jednemu nauczycielowi przejechać 30 km samochodem niż 30 uczniom 5 km na rowerze" - twierdzi Rzecznik.
Ponadto ułatwienie dostępu do edukacji domowej, pozwoli - jego zdaniem - na bardzo swobodny wybór drogi edukacyjnej tym, którzy tego potrzebują. Edukacja domowa (homeschooling) jest niezwykle popularna w krajach anglosaskich w samych Stanach Zjednoczonych z tej formy nauki korzysta około 2,5 miliona dzieci - przypomina.
Olędzki wyraził w apelu przekonanie, że "rozpoczynające się dziś wakacje będą dla Szanownych polityków czasem owocnej pracy, tak aby, 31 sierpnia 2007 można było rozpocząć nowy rok szkolny pod rządami ustawy O Systemie Oświaty szanującej prawa człowieka. Prawo do wolności edukacji".