Rząd przekazał 100 mln zł na cmentarz żydowski. Są pierwsze efekty
Cmentarz żydowski przy ul. Okopowej w Warszawie od lat wyglądał coraz gorzej. Porastały go krzaki, a wiele nagrobków było zniszczonych. Dzięki 100 mln zł z budżetu państwa, chore drzewa są wycinane, a okazałe nagrobki żydowskich rodzin zostały odrestaurowane.
Pieniędzmi z ministerstwa kultury zarządza fundacja, której powierzono odnowienie cmentarza. Pomysł zagospodarowania na ten cel tak dużej sumy spotkała się z ostrym sprzeciwem narodowców, ale decyzja rządu była ostateczna.
Teraz cmentarz pięknieje w oczach. – Teren został oczyszczony z krzaków, dzięki temu zostały odsłonięte nagrobki – opisuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Michał Laszczkowski z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Gazeta dodaje, że z terenu cmentarza zostało wywiezionych 300 ciężarówek zmielonych samosiejek. W tym roku ma też zostać wyciętych kolejnych 700 chorych i połamanych drzew.
Prowadzone są renowacje nagrobków. Odnowione zostały już m.in. pomniki rodzin Landauów, Bergsonów, Szancerów, Fajanów, Lesserów i Londonów.
Miejsce spoczynku wielu znanych osób
W 2019 r. planowane jest z kolei odrestaurowanie grożącego zawaleniem muru oporowego naprzeciwko wejścia na cmentarz.
- Planujemy też renowację murków oporowych w alei Głównej i przeprowadzenie prac konserwatorskich przy kolejnych nagrobkach - opisuje Michał Laszczkowski.
Cmentarz przy ul. Okopowej w Warszawie został założony w 1806 roku. Pochowanych jest tam wielu Polaków pochodzenia żydowskiego, m.in. twórca języka esperanto Ludwik Zamenhof oraz dowódca powstania w getcie Marek Edelman.
Źródło: Rzeczpospolita