Trwa ładowanie...
d2mkndy

Ryzyko zdrowotne po wypadku w Fukushimie "niewielkie"

Zagrożenie zdrowia publicznego w wyniku katastrofy, do której doszło
w japońskiej elektrowni w Fukushimie, jest niewielkie - podała WHO. Przedstawiciel MAEA zaznaczył, że poziom promieniowania po katastrofie w Czarnobylu był o wiele wyższy.

d2mkndy
d2mkndy

Obecnie istnieje bardzo małe zagrożenie dla zdrowia poza 30-kilometrową strefą, z której ewakuowano ludzi wokół elektrowni w Fukushimie - powiedział rzecznik WHO Gregory Hartl.

Podniesienie stopnia poziomu zagrożenia z powodu awarii w elektrowni atomowej Fukushima z piątego do najwyższego - siódmego, wynika z łącznego poziomu radioaktywności z trzech reaktorów i potraktowania tej sumy jako wielkości z pojedynczego wycieku - wyjaśnił.

Z kolei przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Denis Flory powiedział na konferencji prasowej w Wiedniu, że wypadek w Fukushimie jest całkowicie inny niż w Czarnobylu. Poziom promieniowania po Czarnobylu w 1986 roku był o wiele wyższy.

Wcześniej we wtorek władze japońskie podniosły stopień poziomu zagrożenia w wyniku awarii w Fukushimie z piątego do siódmego, co stawia ją na równi z katastrofą w Czarnobylu.

Operator uszkodzonej elektrowni Fukushima I, Tokyo Electric and Power (TEPCO), wyraził we wtorek obawę, że emisja substancji radioaktywnych może przewyższyć emisję z elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 r.

Tymczasem według japońskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Nuklearnego, emisja radioaktywna w Fukushimie wynosi ok. 10% emisji z elektrowni w Czarnobylu.

d2mkndy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mkndy
Więcej tematów