Ryanair wycofuje się z Polski?
Wraz z początkiem nowego roku spółka Ryanair przestanie świadczyć usługi na terenie naszego kraju. Irlandzkie, tanie linie lotnicze zastąpić ma nowe przedsiębiorstwo- Warsaw Aviation. Zmiany odczują przede wszystkim dotychczasowi pracownicy.
Od 1 stycznia 2019 roku irlandzka spółka Ryanair DAC wycofuje się z Polski, a w jej miejsce usługi ma wykonywać spółka Warsaw Aviation- informuje Rynek Lotniczy. Największe zmiany mają odczuć dotychczasowi pracownicy firmy, którzy co prawda pozostaną w zawodzie, ale niestety na dużo gorszych warunkach. Kadrze zaproponowano przejście na własną działalność gospodarczą i podpisanie umowy z nowo powstałą polską spółką.
Dotychczas pracownicy Ryanair’a byli podporządkowani irlandzkiemu systemowi podatkowemu, chociaż w świetle tamtejszego prawa zarabiają zbyt mało by dodatkowo płacić jeszcze podatki. „Zarabiamy 40% mniej niż załogi z innych krajów na tych samych lotach”- powiedziała Rynkowi Lotniczemu Justyna Boczkur, przewodnicząca związku zawodowego CWR Poland. Pracownicy po podpisaniu umów z Warsaw Aviation stracą dotychczasowe świadczenia socjalne i znaczną część swoich dotychczasowych świadczeń emerytalnych, ponieważ z nową spółką rozliczać będą się w Polsce. „Wyliczyliśmy, że aby nadal mieć świadczenia emerytalne na poziomie tych, oferowanych nam w Irlandii, musielibyśmy płacić ZUS-owi w Polsce miesięcznie 5 tys. zł”- tłumaczy Boczkur.
Obecnie jedynym pracownikiem spółki Warsaw Aviation jest jej prezes, Michał Kaczmarzyk, będący zarazem prezesem innego podmiotu Ryanair’a- czarterowej linii lotniczej Ryanair Sun. Jak podaje Rynek Lotniczy, w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego czeka na rejestrację 16 samolotów tego czarterowego przewoźnika. W praktyce polska spółka ma być jedynie pośrednikiem pomiędzy pracownikami a niezależną jednostka biznesową Grupy Ryanair.
Wraz z informacjami o zmianach, na stronie internetowej przewoźnika, pojawiło się ogłoszenie dotyczące rekrutacji załóg pokładowych w Polsce, właśnie dla Ryanair Sun. Linie oferują m.in. konkurencyjne wynagrodzenie oraz kontrakt zawarty na bazie polskiego prawa za pośrednictwem Warsaw Aviation, podatki odprowadzane w Polsce i pełne ubezpieczenie.
Informacje o wycofaniu się irlandzkich niskobudżetowych linii lotniczych z Polski okazały się jedynie zmianą polityki firmy spowodowaną cięciem kosztów. Klienci Ryanair’a nie odczują zmian.