ŚwiatRuszył portal PKW z praktycznymi poradami dla wyborców przed majowymi wyborami do PE

Ruszył portal PKW z praktycznymi poradami dla wyborców przed majowymi wyborami do PE

Portal z praktycznymi poradami dla wyborców przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego uruchomiła Państwowa Komisja Wyborcza. Wkrótce ma ruszyć także infolinia; pod specjalnym numerem telefonu będą dyżurować eksperci Krajowego Biura Wyborczego.

Ruszył portal PKW z praktycznymi poradami dla wyborców przed majowymi wyborami do PE
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

10.02.2014 | aktual.: 10.02.2014 15:41

Na portalu: http://info.pkw.gov.pl/ można znaleźć podstawowe informacje dotyczące wyborów: kiedy i w jakich godzinach odbędą się wybory, kto może głosować. Poza tym dowiemy się m.in., jak oddać głos poza miejscem stałego zamieszkania, za granicą, korespondencyjnie lub przez pełnomocnika; na portalu znajdują się potrzebne formularze oraz informacje o obowiązujących terminach.

Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki powiedział, że już po ogłoszeniu wyborów PKW chce uruchomić infolinię, pod którą będą dyżurować eksperci KBW. - Infolinia zostanie uruchomiona po ogłoszeniu wyborów przez prezydenta, bo wtedy będzie już znany kalendarz wyborczy, a pytania zainteresowanych wyborami najczęściej dotyczą konkretnych czynności, terminów wynikających z kalendarza - dodał Czaplicki.

Ponadto na stronie PKW mają być dostępne filmy video z podstawowymi informacjami o wyborach. - Mamy nadzieję, że zainteresują się nimi telewizje, media elektroniczne, portale społecznościowe, portale organizacji pozarządowych - dodał.

Na portalu PKW można dowiedzieć się np., co zrobić, gdy ze względu na niepełnosprawność chcielibyśmy przepisać się do obwodu, w którym głosowanie odbywa się w budynku przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Potrzebne informacje znajdą także osoby, które nie są obywatelami polskimi, ale są uprawnione do głosowania w wyborach do PE. Portal informuje także o zasadach głosowania w szpitalach, zakładach karnych, domach studenckich. Osoby o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności, a także te, które ukończyły 75 lat znajdą potrzebne informacje i formularze, by móc zagłosować przez pełnomocnika.

Jak informuje PKW, wybory do PE zostaną zarządzone w Polsce na 25 maja (wynika to z przepisów polskiego kodeksu wyborczego i przepisów unijnych, według których okres wyborczy będzie trwał od 22 do 25 maja). Wybory zarządza prezydent nie później niż 90 dni przed dniem wyborów, czyli w przypadku najbliższych eurowyborów data ta przypada 24 lutego. Polacy wybiorą w nich 51 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy będą ubiegać się o mandaty z 13 okręgów wyborczych. Obywatele Unii w sumie wybiorą 751 europosłów.

Portal PKW ma być wkrótce uzupełniony o informacje dotyczące wyborów samorządowych, które odbędą się w listopadzie 2014 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)