PolskaRPO kwestionuje zasady osiedlania się w Polsce

RPO kwestionuje zasady osiedlania się w Polsce

Zasady przyznawania cudzoziemcowi prawa osiedlenia się w Polsce nie powinny być różne w zależności od tego jakie obywatelstwo ma jego współmałżonek - powiedział w poniedziałek Rzecznik Praw Obywatelskich.

Prof. Andrzej Zoll zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego jeden z artykułów ustawy o cudzoziemcach, znowelizowanej 11 kwietnia tego roku. W zasadnieniu swej skargi RPO podkreślił, że do jego biura napływają liczne skargi od cudzoziemców i ich rodzin.

Kwestionowany przez rzecznika przepis określa zasady wydawania zgody na osiedlenie się cudzoziemcom - współmałżonkom obywateli polskich lub cudzoziemców przebywających w kraju.

Zoll pisze, że aby dostać taką zgodę, cudzoziemski współmałżonek obywatela polskiego musi wcześniej przebywać w Polsce bez przerwy legalnie przez co najmniej 5 lat. Cudzoziemcowi, współmałżonkowi cudzoziemca przebywającego w Polsce wystarczą natomiast trzy lata.

W myśl kwestionowanej przez RPO ustawy, cudzoziemiec - współmałżonek cudzoziemca przebywającego w Polsce otrzymuje zgodę na zamieszkanie w Polsce obligatoryjnie na czas oznaczony, po spełnieniu zawartych w ustawie warunków. Udzielenie takiego zezwolenia cudzoziemcowi, współmałżonkowi Polaka lub Polki jest natomiast uznaniowe.

Zdaniem rzecznika, zawarte w ustawie zróżnicowanie łamie konstytucyjną zasadę równości. (jd)

zasadypraworada

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)