RPO do rządu: zajmijcie się inwalidami wojennymi
Unormowania podstawy wymiaru rent,
preferencji w dostępie do opieki zdrowotnej, określenia prawa do
bezpłatnych leków oraz uporządkowania prawa do ulgi komunikacyjnej
domaga się dla inwalidów wojennych Rzecznik Praw Obywatelskich.
W skierowanym do ministra pracy Jerzego Hausnera piśmie, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Jerzy Świątkiewicz informuje, że w ostatnim czasie otrzymał od inwalidów wojennych wiele skarg w sprawie ograniczenia ich przywilejów i uprawnień.
Rzecznik zalicza do nich zróżnicowanie podstawy wymiaru rent, gdyż od 1996 r. powstało dziewięć podstaw do ustalania jej wymiaru, w zależności od terminu przyznania świadczenia. Większość inwalidów wojennych (ok. 26 tys. osób) ma rentę niższą o ponad 420 zł od przyznawanych obecnie osobom represjonowanym - napisał Świątkiewicz.
Według niego, inwalidom wojennym ograniczono zakres bezpłatnych leków oraz utrudniono dostęp do opieki zdrowotnej, poprzez długi okres oczekiwania na świadczenia i usługi medyczne, np. pozbawienie inwalidów wojennych dostępu do nich poza kolejnością. Ograniczenia - zdaniem RPO - dotyczą również ulg w opłatach za ubezpieczenie samochodów osobowych (OC i AC) i w opłatach za przejazdy środkami transportu publicznego (PKP i PKS).
Rzecznik przypomina, że państwo jest zobowiązane do otaczania socjalną opieką weteranów walk o niepodległość, zwłaszcza inwalidów wojennych.
Zdaniem Świątkiewicza, konieczne wydaje się zrewidowanie zakresu dotychczasowych uprawnień, w szczególności poprzez unormowanie podstawy wymiaru rent, preferencji w dostępie do opieki zdrowotnej, określenia prawa do bezpłatnych leków oraz uporządkowania prawa do ulgi komunikacyjnej. (and)