RP popiera projekt autorstwa SP o komisji śledczej ds. Amber Gold
Ruch Palikota poparł przygotowany przez Solidarną Polskę projekt uchwały o sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. SP będzie wnioskować, by Sejm zajął się tym projektem na posiedzeniu w tym tygodniu.
We wtorek po południu Prezydium Sejmu zdecydowało, że w czwartek izba zajmie się projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold, przygotowanym przez PiS. Drugi projekt - proponowany przez SP - nie miał wówczas wymaganej liczby podpisów. Pod projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej musi się bowiem podpisać 46 posłów, a klub SP liczy 19.
Przewodniczący klubu SP Arkadiusz Mularczyk poinformował, że udało się zebrać 52 podpisy pod projektem SP i że jest on już u marszałek Sejmu. - Ten wniosek został poparty przez posłów Ruchu Palikota - powiedział polityk.
Zapowiedział, że SP będzie wnioskowała, by na bieżącym posiedzeniu rozpatrzono także projekt jej autorstwa.
- W czwartek będzie debatowany projekt PiS, () chcemy zbadać także sprawę OLT Express i kontaktów syna Tuska z OLT Express i tego, co ewentualnie premier przekazał synowi ws. OLT Express - powiedział Mularczyk.
Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek powiedział, że we wtorek na posiedzeniu klubu zapadła decyzja, że Ruch opowiada się za powołaniem sejmowej komisji śledczej ws. Amber Gold i poprze projekt SP. Podkreślił, że RP nie będzie składał własnego projektu, "bo nie ma się co ścigać".
- Ponieważ do wniosku PiS są zarzuty, że jest niekonstytucyjny, a poza tym jest on węższy niż SP, bo nie obejmuje OLT, to podjęliśmy decyzję, że poprzemy wniosek SP - mówił Rozenek.
Według niego powołanie komisji w tej sprawie jest niezbędne, bo sprawa spółki Amber Gold pokazuje, że "nie zadziałały mechanizmy państwa i to nie tylko prokuratura". - Mówimy o urzędach skarbowych, w ogóle nadzorze nad tym, co się dzieje w państwie, o służbach specjalnych. Tego nie da się już wyjaśnić w inny sposób - powiedział Rozenek.
Na pytanie, czego się spodziewa po czwartkowej informacji premiera Donalda Tuska i prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta ws. Amber Gold, odparł: "Podejrzewam, to oczywiście zweryfikuje życie, ale podejrzewam, że będzie to próba uniemożliwienia powstania komisji śledczej".
Ocenił, że "po to są wezwane te wszystkie najważniejsze osoby na to posiedzenie (), żeby potem powiedzieć, że na wszystkie pytania padły odpowiedzi".
Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.
13 sierpnia Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji. Cztery dni później śledczy postawili założycielowi firmy i jej prezesowi, Marcinowi P. sześć zarzutów, w tym prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej.
Według Wojciecha Szelągowskiego z gdańskiej prokuratury okręgowej do wtorku do śledczych dotarły zgłoszenia od 2770 osób, które twierdzą, że zostały poszkodowane przez spółkę na prawie 167 mln zł.
W poniedziałek prokurator generalny Andrzej Seremet zapowiedział, że w związku ze sprawą Amber Gold zwróci się do Krajowej Rady Prokuratury o wyrażenie zgody na odwołanie szefa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz "z powodu nienależytego wypełniania obowiązków służbowych".
Na czwartek zaplanowano 8-godzinną debatę nad informacją premiera Donalda Tuska i prokuratora generalnego o działaniach instytucji państwowych w sprawie spółki Amber Gold. W środę Sejm zbiera się po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie.