Rozporządzenie wojewody lubuskiego ws. ptasiej grypy
Ograniczenia w obrocie drobiem, jego
przetworami i jajami wylęgowymi oraz zakaz polowań i odłowu
dzikiego ptactwa - to niektóre z obostrzeń wprowadzonych na mocy
rozporządzenia wojewody lubuskiego w rejonie Kostrzyna nad Odrą, w
związku z wykryciem tam ogniska ptasiej grypy.
15.03.2006 | aktual.: 15.03.2006 16:11
Jak poinformował gabinet wojewody lubuskiego, zgodnie z rozporządzeniem strefy - zapowietrzona i zagrożona - powinny być właściwie oznakowane. Wprowadzono tam także nakaz umieszczenia mat dezynfekcyjnych przed wyjściami, wejściami, wjazdami i wyjazdami z gospodarstw w których jest drób.
Obszar obowiązywania zakazów i nakazów określa rozporządzenie, a jego treść jest dostępna na stronie internetowej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem podania do publicznej wiadomości na obszarze powiatów: gorzowskiego, słubickiego, sulęcińskiego oraz ogłoszone będzie w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.
W miniony piątek w Kostrzynie nad Odrą stwierdzono drugie w Polsce ognisko ptasiej grypy. Wirusem H5N1 był zarażony martwy łabędź, którego znaleziono na początku marca na kostrzyńskim osiedlu Warniniki. Oficjalnie obecność groźnego wirusa potwierdzono w niedzielę.
Od nocy z piątku na sobotę całe miasto znajduje się w strefie zapowietrzonej. Wprowadzono wszystkie środki ostrożności wymagane procedurami. Na drogach dojazdowych i tamtejszym przejściu granicznym znajdują się maty dezynfekujące.
Strefa zero - czyli miejsce znalezienia łabędzia - jest pod całodobowym dozorem policji, obowiązuje tam zakaz wstępu. Wcześniej teren ten został zdezynfekowany sodą kaustyczną.