Rozpoczał się X Festiwal Nauki w Warszawie
Jak wyglądałby świat, gdyby światło
poruszało się wolniej? Czy gry komputerowe mogą leczyć? W jaki
sposób postęp technologiczny wpływa na stan naszego portfela?
Przed ciekawskimi, którzy chcą poznać odpowiedź na podobne
pytania, w sobotę i niedzielę otworzą się drzwi warszawskich
instytutów, laboratoriów i sal wykładowych.
Zainaugurowany w piątek X Festiwal Nauki, odbywający się pod hasłem "Brak inwestycji w naukę, to inwestycja w ignorancję", ruszył pełną parą. W sobotę na kilkudziesięciu pokazach, wykładach i dyskusjach spodziewane są tysiące mieszkańców Warszawy w różnym wieku.
Największa sobotnia dyskusja festiwalowa będzie poświęcona rozważaniom nad tym, czy kapitał ma narodowość. W starej siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego uczestnicy spotkania będą się zastanawiać, jaki wpływ mają rynki na nasze życie i jak na rynki wpływa rewolucja technologiczna.
Wizję świata, w którym światło biegnie z prędkością mniejszą niż w naszej rzeczywistości roztoczy przed słuchaczami fizyk Andrzej Dragan z Wydziału Fizyki UW, a Tomasz Kruk z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej opowie, jak podczas korzystania z Internetu chronić się przed wirusami, robakami i spamem oraz gdzie szukać informacji dotyczących przeciwdziałania tym zagrożeniom. Będzie przekonywał, że umiejętność bezpiecznego posługiwania się Internetem jest naszym obowiązkiem.
O tym, w jaki sposób można stosować leczenie za pomocą gier komputerowych opowiedzą festiwalowej publiczności naukowcy z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN. Sekrety małżeńskich kryzysów odsłoni Anna Pilawska z Instytutu Socjologii UW, która rozważy, czy wyzwania i osiągnięcia nowych czasów oznaczają koniec instytucji małżeństwa w jego dotychczasowym kształcie.
W niedzielę będzie można dowiedzieć się m.in. co to jest ekonofizyka, na czym polega sztuka oswajania dewiacji i jak rozpoznać autyzm u dzieci. Wieczorem organizatorzy Festiwalu zapraszają na dyskusję "Życie we Wszechświecie". Wezmą w niej udział dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w PAN w Warszawie i prof. Józef Kaźmierczak z Zakładu Biogeologii Instytutu Paleobiologii PAN.
Wstęp na wszystkie imprezy Festiwalu jest bezpłatny.
X Festiwal Nauki w Warszawie odbywa się pod patronatem Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich oraz prezesa Polskiej Akademii Nauk. Uczestniczy w nim kilkanaście uczelni, m.in. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Główna Handlowa, Wojskowa Akademia Techniczna i placówki Polskiej Akademii Nauk.
W trakcie festiwalu działać będzie Internetowa Gazeta Festiwalowa
Na 10 festiwalowych dni 100 naukowców z największych stołecznych uczelni przygotowało dla warszawiaków ponad 500 różnorodnych imprez. X Festiwal Nauki 2006 potrwa do 24 września. (ak)
Więcej na stronie X Festiwalu Nauki