Trwa ładowanie...
d1072bp

Rosyjska Duma zaakceptowała zmianę konstytucji

Projekty zmiany konstytucji, przewidujące m.in. wydłużenie kadencji prezydenta oraz Dumy Państwowej zostały w trzecim czytaniu przyjęte przez niższą izbę parlamentu.

d1072bp
d1072bp

Zmiany rozpatrywane są w ramach trzech projektów. Pierwszy wnosi poprawki do konstytucji i dotyczy wydłużenia kadencji prezydenta z 4 do 6 lat (art. 81 konstytucji), i Dumy Państwowej z 4 do 5 lat (art. 96 konstytucji). Za ostatecznym przyjęciem projektu zagłosowało 392 deputowanych, przeciwko opowiedziała się frakcja Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (57 deputowanych).

Drugi projekt, również zmieniający zapisy konstytucji, nadaje kontrolne kompetencje Dumie Państwowej wobec rządu (art. 103 i 114 konstytucji). Zostanie on zobowiązany do corocznego sprawozdania ze swojej działalności przed parlamentem, zaś same sprawozdania będą podlegać publikacji. Ten projekt został przyjęty jednogłośnie, poparło go 449 deputowanych.

Zmiany konstytucyjne wejdą w życie po zakończeniu procedury legislacyjnej, przewidzianej dla nowelizacji ustawy zasadniczej oraz będą obowiązywać od następnych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

Trzeci projekt przewiduje zmiany w konstytucyjnej ustawie federalnej "O rządzie Federacji Rosyjskiej". Wprowadza on odpowiednie zapisy dotyczące odpowiedzialności rządu przed parlamentem do ustawy. Zmiany te będą obowiązywać od dnia wejścia w życie poprawek do ustawy zasadniczej.

d1072bp

Zmiany te, zdaniem inicjatorów, mają na celu pozwolą prezydentowi i Dumie Państwowej "nie tylko na określenie dalszego kierunku rozwoju kraju i rozpoczęcie realizacji wyznaczonych celów, ale też w dużej mierze realizację zaplanowanych projektów w czasie jednej kadencji".

Przeciwko zmianom opowiadali się jedynie komuniści, wskazując, iż mają one na celu doprowadzenie do przedterminowych wyborów. Jeśli miałyby się one odbyć planowo, do 2012 roku jest jeszcze dużo czasu i nie trzeba się z tym teraz śpieszyć.

Lider "Jabłoka" Siergiej Mitrochin oświadczył, że "jest to niewłaściwa decyzja, która przypomina praktykę niektórych krajów azjatyckich, gdzie istnieje tendencja do rządów dożywotnich. To droga do stagnacji władzy".

Z kolei przewodniczący Sądu Konstytucyjnego, Walerij Zorkin wprowadzane zmiany nazwał "punktowymi zmianami", których przyjęcie zostało wymuszone przez doświadczenie.

d1072bp

Wprowadzane zmiany zapowiedział w orędziu do Zgromadzenia Federalnego 5 listopada prezydent Dmitrij Miedwiediew, a projekty zostały wniesione na rozpatrzenie 11 listopada. Pierwsze czytanie miało miejsce 14 listopada, drugie 19 listopada.

Aby wprowadzić zmiany do konstytucji projekt musi przyjąć 2/3 deputowanych Dumy Państwowej (300 głosów), a następnie 3/4 deputowanych Rady Federacji. Następnie muszą one być zaakceptowane minimum przez 2/3 parlamentów podmiotów Federacji. Proces nowelizacji konstytucji kończy podpis prezydenta.

Na podstawie: duma.gov.ru, kremlin.ru, newsru.com

d1072bp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1072bp
Więcej tematów