Trwa ładowanie...
dm0bo5g

Rosja: zwodowano pierwszy ponton do podnoszenia "Kurska"

Rosyjska stocznia Siewmasz w Siewierodwinsku nad Morzem Białym zwodowała w czwartek pierwszy z dwóch wielkich pontonów, które posłużą do podniesienia z dna Morza Barentsa wraku atomowego okrętu podwodnego "Kursk".

Share
dm0bo5g

Ponton ma 100 merów długości i 15 metrów przekroju. Drugi jego egzemplarz zostanie zwodowany 28 sierpnia - podała agencja Interfax. Zlecenie na budowę pontonów stocznia Siewmasz otrzymała od holenderskiej firmy Mammoet, która jest głównym organizatorem podnoszenia wraku. Władze rosyjskie oczekują, że "Kursk" trafi do suchego doku koło Murmańska około 20 września.

Ekipy Mammoeta wycinają obecnie w kadłubie "Kurska" otwory do umocowania lin wyciągowych. Wielka holenderska barka Giant-4 podniesie na linach wrak, który przy pomocy pontonów zostanie przetransportowany do suchego doku. Wykonywanie otworów potrwa do końca tygodnia, potem ekipy nurków odetną dziobowy przedział torpedowy, rozerwany tragiczną dla okrętu eksplozją.

Przedstawiciel Mammoeta oświadczył w tym tygodniu, że podniesienie wraku powinno nastąpić około 15 września, ale zła pogoda może przedłużyć holowanie do Murmańska nawet do dwóch tygodni. (aos)

dm0bo5g

Podziel się opinią

Share
dm0bo5g
dm0bo5g
Więcej tematów