ycipk-z6737t

Rosja wzywa do uznania Abchazji i Osetii w imię pokoju

Na dzień przed rocznicą uznania przez Rosję samodzielności gruzińskich regionów Abchazji i Osetii Południowej rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że zajęcie podobnego stanowiska przez wspólnotę międzynarodową sprzyjałoby zapewnieniu pokoju i bezpieczeństwa w całej strefie konfliktu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja wzywa do uznania Abchazji i Osetii w imię pokoju
(AFP, Fot: Alexey Nikolsky)
ycipk-z6737t

"Rozszerzanie procesu uznawania Abchazji i Osetii Południowej przez członków wspólnoty międzynarodowej - niezależnie od tego, jak są odlegli - niewątpliwie w perspektywie długoterminowej wesprze pokój i bezpieczeństwo w regionie" - głosi komunikat MSZ.

W przemówieniu telewizyjnym 26 sierpnia ubiegłego roku prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zadeklarował prawne uznanie niepodległości obu zbuntowanych terytoriów Gruzji - po tym, gdy armia rosyjska udaremniła zbrojną próbę ponownego podporządkowania ich władzom w Tbilisi.

Jedynym poza Rosją państwem oficjalnie traktującym secesjonistyczne regiony Gruzji jako kraje niepodległe jest Nikaragua. Moskwie nie udało się przekonać do takiego kroku nawet Białorusi i Kazachstanu - jej tradycyjnych sojuszników we Wspólnocie Niepodległych Państw.

ycipk-z6737t

Gruzińskie władze utraciły kontrolę nad Abchazją i Osetią Południową w trakcie wojen prowadzonych tam w latach 90.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-z6737t

ycipk-z6737t
ycipk-z6737t