ŚwiatRosja wypuści do USA sieroty, na których adopcję zezwolił już sąd

Rosja wypuści do USA sieroty, na których adopcję zezwolił już sąd

Rosyjskie dzieci, wobec których procedura adopcji została zakończona przed wejściem w życiu ustawy zakazującej obywatelom USA adoptowania sierot z Rosji, będą mogły wyjechać do Stanów Zjednoczonych - oświadczył Kreml. Kontrowersyjna ustawa weszła w życie 1 stycznia. Krytycy tego aktu prawnego oskarżają Kreml o używanie dzieci do gry politycznej.

Może to dotyczyć 52 dzieci, w wypadku których sądy przed 1 stycznia br. wydały zgodę na adopcję przez przybranych rodziców z USA - obliczyło Ministerstwo Edukacji i Nauki Federacji Rosyjskiej.

Rzecznik prezydenta FR Dmitrij Pieskow w rozmowie z internetową telewizją Dożd zapowiedział, że Rosja pozwoli wyjechać tylko tym dzieciom, w których wypadku proces adopcji został sfinalizowany.

- Są dzieci, w których wypadku jest decyzja sądu. Takie dzieci wyjadą do swoich nowych rodziców. W tych wypadkach, w których procedury prawne nie zostały zakończone, obowiązuje całkowity zakaz adoptowania przez rodziców z Ameryki- oznajmił Pieskow.

W ten sposób przedstawiciel Kremla odniósł się do wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu USA Victorii Nuland, która poprzedniego dnia poinformowała, że Waszyngton będzie zabiegać w Moskwie o zakończenie procesów adopcji rozpoczętych przed wejściem w życie rosyjskiej ustawy zabraniającej Amerykanom adoptowania sierot z Rosji.

Nuland przekazała, że do Departamentu Stanu wpłynęło 950 próśb o pomoc od amerykańskich rodzin, które rozpoczęły już procedury adopcyjne w FR. - Aktualnie zbieramy informacje o stadiach tych procesów, aby do rozmów z rosyjskimi władzami przystąpić z precyzyjnymi i pełnymi danymi - podała.

"Ustawa Heroda"

Kontrowersyjna ustawa - przyjęta przez Dumę Państwową, izbę niższą parlamentu Rosji, 21 grudnia, zatwierdzona przez Radę Federacji, izbę wyższą parlamentu, 26 grudnia i podpisana przez prezydenta FR 28 grudnia - weszła w życie 1 stycznia.

Ten akt prawny, nazywany przez stronników antyputinowskiej opozycji "ustawą Heroda", został uchwalony przez parlament FR w odpowiedzi na przyjętą przez Kongres USA "ustawę Magnitskiego". Nakłada on sankcje na obywateli Stanów Zjednoczonych i innych państw, których rosyjski rząd uzna za łamiących prawa obywateli Rosji. Zakazuje też adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów.

Amerykańska ustawa zabrania z kolei przyznawania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym współodpowiedzialnym za śmierć w moskiewskim więzieniu w 2009 roku Siergieja Magnitskiego, prawnika zaangażowanego w walkę z korupcją w Rosji. Podobne sankcje ten akt prawny nakłada także na innych rosyjskich urzędników, podejrzanych o łamanie praw człowieka.

Krytycy ustawy: to używanie dzieci do gry politycznej

Krytycy tego aktu prawnego oskarżają Kreml o używanie dzieci do gry politycznej. Obrońcy praw dziecka są przekonani, że po wejściu w życie ustawy sieroty w przepełnionych domach dziecka w Rosji będą mieć mniejsze szanse na adopcję - mimo że 1 stycznia wszedł też w życie dekret Putina zalecający rządowi opracowanie do 15 lutego mechanizmów prawnego, organizacyjnego i psychologicznego wsparcia dla obywateli Rosji, którzy mają zamiar adoptować sieroty lub zająć się dziećmi pozostającymi bez opieki rodzicielskiej, a także uproszczenie procedur adopcyjnych.

W 2011 roku cudzoziemcy adoptowali w Rosji 3 400 dzieci. Najwięcej adopcji - 956 - przypadło na rodziny amerykańskie. Wśród adoptowanych przez nie sierot 89 to dzieci niepełnosprawne. Rosjanie w 2011 roku adoptowali 7 416 dzieci.

Liczbę dzieci pozostających bez opieki rodzicielskiej w FR oficjalnie szacuje się na 600 tys. Niezależni eksperci mówią o 1 mln takich dzieci. Około 30 proc. sierot stanowią dzieci o ograniczonych możliwościach fizycznych. 90 proc. sierot to dzieci w wieku powyżej 11 lat.

Co roku sądy w Rosji pozbawiają praw rodzicielskich ponad 60 tys. obywateli FR. Gotowość do adoptowania sierot deklaruje tylko 12 proc. rosyjskich rodzin.

Deputowany do Dumy z putinowskiej partii Jedna Rosja Jewgienij Fiodorow przygotował już poprawki do kodeksu rodzinnego, które zabronią adoptowania rosyjskich dzieci przez obywateli wszystkich krajów, nie mających z Federacją Rosyjską stosownych porozumień międzyrządowych. Umowy takie z Rosją zawarły tylko USA, Francja i Włochy. Porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi strona rosyjska wypowiedziała.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)