ŚwiatRosja: udana próba morskiej rakiety dla okrętów atomowych

Rosja: udana próba morskiej rakiety dla okrętów atomowych

Rosyjska marynarka wojenna poinformowała, że przeprowadziła udaną próbę
międzykontynentalnej rakiety balistycznej Buława, przeznaczonej dla atomowych okrętów podwodnych nowej generacji.

Jak oświadczył przedstawiciel naczelnego dowództwa marynarki wojennej, komandor Igor Dygało, rakieta wystrzelona ze znajdującego się w zanurzeniu na Morzu Białym atomowego okrętu podwodnego "Dmitrij Donskoj" dostarczyła atrapy głowic bojowych na poligon Kura na Kamczatce.

Dokonana 19 września poprzednia próba Buławy również zakończyła się pomyślnie. Także wtedy pocisk wystartował z zanurzonego w Morzu Białym okrętu "Dmitrij Donskoj".

Buława (oznaczenie zachodnie SS-NX-30) ma maksymalny zasięg od 8 do 9 tys. kilometrów i jest zgłoszona przez Rosję do układu rozbrojeniowego START jako sześciogłowicowa. Po 16 takich pocisków ma stanowić uzbrojenie rosyjskich atomowych okrętów podwodnych nowej generacji, znanych jako klasa Boriej (Boreasz).

Budowana od roku 1996 pierwsza jednostka tej serii o nazwie "Jurij Dołgoruki" spłynęła na wodę w kwietniu ubiegłego roku, ale nie weszła jeszcze do służby. Zbudowany w latach 80. i zmodernizowany na początku obecnej dekady "Dmitrij Donskoj" reprezentuje klasę Akuła (w terminologii zachodniej Typhoon) - czyli największych okrętów podwodnych, jakie kiedykolwiek zbudowano.

W rezultacie wycofania ze służby bojowej wszystkich jednostek klasy Akuła i wielu mniejszych od nich okrętów morski segment rosyjskich strategicznych sił nuklearnych został poważnie osłabiony. Według fachowego wydawnictwa "Bulletin of the Atomic Scientists", na 11 sprawnych rosyjskich okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi przypadły w 2007 roku tylko cztery rejsy bojowe - podczas gdy okręty amerykańskie odbyły ich 54.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)