Trwa ładowanie...
d22tk97

Rosja: siły specjalne zabiły kolejnych ekstremistów w Dagestanie

Siły specjalne policji zlikwidowały trzech islamskich ekstremistów na przedmieściach Machaczkały, stolicy Dagestanu, republiki na południu Federacji Rosyjskiej - poinformował Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Machaczkała
Machaczkała (Wikimedia Commons, Fot: Fazil Gadalov)
d22tk97

Według NAK, rządowego organu koordynującego walkę z terroryzmem w Rosji, zabici radykałowie mieli na koncie serię przestępstw o charakterze terrorystycznym, w tym zabójstwa sędziów, policjantów i duchownych w tej republice.

To już kolejny w ostatnich dniach incydent zbrojny w rejonie Machaczkały. W sobotę siły specjalne zabiły tam siedmioro ekstremistów, którzy - jak przekazał NAK - mieli związek z piątkowym zamachem bombowym w stolicy Dagestanu.

W piątek przed restauracją "Zołotaja Imperia" w Machaczkale eksplodował samochód; tuż przed tym lokal ostrzelano z granatnika. Rannych zostało 16 osób.

d22tk97

Z kolei w nocy z wtorku na środę w walce oddziału sił specjalnych policji SOBR z islamistami w rejonie Chasawjurtu, około 80 km na północny zachód od Machaczkały, trzech policjantów zginęło, a pięciu zostało rannych. Zabitych zostało też czterech rebeliantów.

Zamieszkany przez 2,5 mln ludzi, Dagestan jest jedną z najbiedniejszych, najbardziej zróżnicowanych etnicznie i niespokojnych republik FR. Akty przemocy są tam bardzo częste. Zazwyczaj ich ofiarami padają policjanci i żołnierze. O ataki te zwykle obwinia się miejscowe gangi i islamskich rebeliantów. Trwa tam faktycznie pełzająca wojna partyzancka.

Dagestan jest jedną z muzułmańskich republik Kaukazu Północnego - obok Czeczenii, Inguszetii, Kabardo-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji - które działający na ich terytorium radykałowie, skupieni w proklamowanym w 2007 roku Emiracie Kaukaskim, chcą oderwać od Rosji, by utworzyć w regionie niezależne państwo oparte na szariacie.

Machaczkała położona jest niespełna 600 km od Soczi, stolicy rozpoczynających się za niespełna trzy tygodnie 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

d22tk97

Podziel się opinią

Share
d22tk97
d22tk97
Więcej tematów